Działka ze zniszczoną kamienicą w Malborku znowu będzie na sprzedaż. Tym razem teren przy ulicy Jagiellońskiej 99 zostanie powiększony.
– Ostatni przetarg był rok temu, nikt nie zgłosił zainteresowania. Pomyśleliśmy, że może dzieje się tak ze względu na wielkość działki. Miała ona nieco ponad 11 arów, połączyliśmy ją z działką obok i teraz ma prawie 17 arów. Konieczna jest kolejna wycena i zobaczymy, jak rynek zareaguje na taką propozycję – mówi burmistrz Malborka Marek Charzewski.
W gestii potencjalnego nabywcy będzie leżała rozbiórka zrujnowanego budynku. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie powstanie zabudowy wielorodzinnej.
W Nowym Dworze Gdańskim trwają pozimowe prace naprawcze dróg gminnych. W mieście zostały one praktycznie zakończone, ciągle jednak odbywają się na obszarach wiejskich.
Jak stwierdza burmistrz Jacek Michalski, prace polegają przede wszystkim na uzupełnianiu masy bitumicznej. Wkrótce zapadnie decyzja o odcinkach dróg, na których zostanie wymieniona cała nawierzchnia. W budżecie Nowego Dworu Gdańskiego na bieżące utrzymanie dróg przeznaczono 300 tysięcy złotych.
W tegorocznym budżecie gminy zabezpieczono też środki finansowe na budowę odcinka ul. Polnej od ul. Zagonowej do ul. Żeromskiego, przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę ul. Wiejskiej, drugi etap prac na ul. Żeromskiego oraz dokończenie ul. Bałtyckiej w Nowym Dworze Gdańskim.
W Elblągu działa już telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Pomocy młodym mieszkańcom miasta udzielają specjaliści z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we wtorki i czwartki w godz. 10:00-16:00 oraz w soboty w godz. 12:00-18:00. By z niej skorzystać, wystarczy zadzwonić pod numer 574 694 774.
– Pod tym numerem dyżurują na zmianę psycholog i specjalista od terapii uzależnień. Wkrótce do tego grona dołączą wolontariusze, będą to studenci ostatniego roku psychologii i pedagogiki – informuje dyrektor elbląskiego biura TPD Monika Kozieja.
Telefon zaufania uruchomiono z inicjatywy władz miasta, które chciały odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez pandemię. Zdalne nauczanie, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność – to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się obecnie dzieci i młodzież.
Piknik Park w Malborku będzie pod stałym nadzorem straży miejskiej. Zainstalowana tam kamera ma uchronić to miejsce przed dewastacją i zaśmiecaniem.
Stoły z zadaszeniem powstały na parkowej polanie dzięki projektowi zgłoszonemu do Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja została zrealizowana w 2019 roku i kosztowała prawie 200 tysięcy złotych. Liczne skargi na zaśmiecanie zaowocowały zainstalowaniem kamery, która w połowie maja zostanie podłączona do miejskiego systemu monitoringu. W przyszłości kamer ma być więcej, tak by objęły cały teren parkowej polany.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/am