Od 11 maja do 15 października będzie możliwe zwiedzanie tarasu widokowego na wieży zabytkowej katedry p.w. świętego Mikołaja w Elblągu – poinformowało elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne, które zapewnia obsługę zwiedzających.
Zabytkowa budowla, którą w 2015 r. gruntownie zrewitalizowano, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Każdego sezonu odwiedza ją ponad 20 tys. osób.
Ze znajdującego się na wysokości 67 m tarasu widokowego można oglądać nie tylko panoramę Elbląga i okolicy, ale w pogodne dni widać stamtąd nawet zarysy odległego o 30 km Malborka.
365 SCHODÓW
Oczekujący na zwiedzanie będą mogli obejrzeć wystawę o architekturze ceglanej na pobrzeżu Bałtyku, przygotowaną przez Kulturstiftung der Deutschen Vertriebenen z Bonn.
Na wieżę prowadzi 365 schodów. W połowie drogi na szczyt znajduje się strefa odpoczynku z miejscami do siedzenia. Na tarasie są lunety umożliwiające obserwację okolicy.
Wieża katedry św. Mikołaja ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły. Najwyższa w Polsce jest bazylika w Licheniu, której wieża ma ponad 141 m.
Elbląska katedra pw. św. Mikołaja – patrona miasta, żeglarzy i kupców – pochodzi z XIII w. Została gruntownie przebudowana po pożarze spowodowanym uderzeniem pioruna w 1777 r. W 1907 r. wzniesiono wieżę w stylu renesansowym o konstrukcji ceglano-stalowej. Świątynia została ponownie zniszczona podczas sowiecko-niemieckich walk o miasto pod koniec II wojny św. Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65.
PAP/amo