Przygotowujemy nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z represjami wobec tamtejszych Polaków – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
– Reżim białoruski nadal stosuje represje i zastrasza własnych obywateli. Teraz na celowniku jest polska społeczność. Pracujemy nad kolejnym pakietem sankcji. Mam nadzieję, że zostaną one wprowadzone w ciągu nadchodzących tygodni – oznajmił Borrell.
ZATRZYMANIA POLSKICH DZIAŁACZY
Na początku marca została zatrzymana prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Najpierw skazano ją na areszt za organizację „nielegalnej imprezy”, za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym „podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym” i „rehabilitacji nazizmu” i umieszczona w areszcie w Mińsku.
Borys i trójce innych działaczy Związku Polaków na Białorusi – Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej – grozi od 5 do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty. Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (która także znajduje się w areszcie), że w czasie organizowanych imprez „wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego”. Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.
Związek Polaków na Białorusi to największa organizacja mniejszości polskiej na Białorusi. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.
PLAN EKONOMICZNY NA RZECZ DEMOKRATYCZNEJ BIAŁORUSI
O sytuacji na Białorusi rozmawiał również prezydent Andrzej Duda z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
– Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji, żeby kraj ten stawał się krajem rzeczywiście w pełni suwerennym i niepodległym. Chcielibyśmy, aby te ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, obywateli Białorusi były realizowane – podkreślił Duda na wspólnej konferencji obu głów państw.
Tymczasem Komisja Europejska najprawdopodobniej przedstawi plan ekonomiczny dla demokratycznej Białorusi – poinformował w poniedziałek po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
– Wyraziłem zaniepokojenie postępującym zaostrzaniem się sytuacji na Białorusi. Społeczeństwo obywatelskie nadal znajduje się tam pod presją władz – oświadczył minister.
– Bardziej optymistycznym akcentem było to, o czym mówił komisarz (UE ds. rozszerzenia) Oliver Varhelyi. Mianowicie to, że Komisja Europejska najprawdopodobniej przedstawi plan ekonomiczny dla demokratycznej Białorusi. Jest to inicjatywa pochodząca od premierów Grupy Wyszehradzkiej – powiedział Rau, referując przebieg spotkania ministrów.
Plan został zaaprobowany na szczycie Rady Europejskiej w październiku 2020 roku. Zakłada on m.in. stworzenie opiewającego na co najmniej 1 mld euro funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.
PAP/am