Jeszcze w tym roku na sprzedaż zostanie wystawiony budynek byłego Sądu Rejonowego w Tczewie. Pod młotek trafi wraz z działką.
Gmach jest duży. – Nieruchomość ma powierzchnię ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych – wyjaśnia rzecznik tczewskiego ratusza Małgorzata Mykowska.
– Sam budynek to 1500 metrów kwadratowych, jest on podpiwniczony. Powstał w latach 70. Jest on przeznaczony pod usługi kulturalne, otoczenia biznesu, gastronomii lub handlu – dodaje.
Budynek byłego Sądu Rejonowego w Tczewie przy ulicy Kołłątaja 6 został wyceniony na 4 miliony 800 tysięcy złotych. Przetarg ma zostać ogłoszony we wrześniu.
Nowe przedszkole publiczne powstanie w gminie Starogard Gdański. Placówka w Rokocinie będzie miała 125 miejsc. To jedna z największych inwestycji na tym obszarze i odpowiedź na bardzo duże zapotrzebowanie.
– Od lat borykamy się z problemem zapewnienia miejsc edukacji przedszkolnej. Bardzo często musimy oferować rodzicom miejsce w 5-godzinnym przedszkolu bądź w placówce znacząco oddalonej od miejsca zamieszkania. Lokalizacja przedszkola w Rokocinie, to lokalizacja w miejscu, w którym jest kilka dużych miejscowości, m.in. Koteże, Nowa Wieś Rzeczna, Sumin i Sucumin. Jestem przekonana, że zainteresowanie przedszkolem będzie duże – wskazuje wójt Magdalena Forc-Cherek.
Budowa przedszkola w Rokocinie to koszt ponad 6 mln złotych, z czego 5,6 mln to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Placówka ma być gotowa w maju przyszłego roku.
Wszystkie projekty, na które można było głosować w tegorocznej edycji Gniewskiego Budżetu Obywatelskiego, zostaną zrealizowane. To inwestycje, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na terenach wiejskich.
– Są to przede wszystkim inicjatywy polegające na zakupie i montażu lamp solarnych w sołectwach: Piaseczno, Jaźwiska, Tymawa, Wielkie Walichnowy, Szprudowo, Jeleń, Opalenie, Widlica, Kolonia Ostrowicka i Pieniążkowo – mówi burmistrz Maciej Czarnecki.
Na realizację inwestycji na terenie gminy Gniew przeznaczono prawie 100 tys. złotych. Część zadań to kontynuacja ubiegłorocznego projektu Eko Gmina.
Czeskie opowiadanie o Tczewie zostanie przetłumaczone. Utwór autorstwa Alojza Jiraska nosi tytuł „Tczewski stos” i powstał w 1891 roku.
– Prace nad tłumaczeniem rozpoczęły się rok temu – wyjaśnia Krzysztof Korda, dyrektor tczewskiej biblioteki. – Obecnie książka jest w składzie i w redakcji językowej. Autor pisze ku pokrzepieniu serc, tak jak Sienkiewicz. Czesi przybywają na Pomorze, by uratować Polaków od wpływów krzyżackich, żeby przepędzić Krzyżaków z Pomorza.
Promocję książki zaplanowano na początek września.
Hanna Brzezińska/Filip Jędruch