Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Polska Grupa Energetyczna zamierzają wspólnie rozwijać morską energetykę wiatrową w Polsce. Władze spółki i uczelni podpisały 18 maja w tej sprawie list intencyjny i, jak zgodne podkreślają, nie jest to dokument, który trafi do „szuflady”.
W ramach współpracy PGE będzie wspierać Uniwersytet Morski w tworzeniu bazy laboratoryjnej w Centrum Offshore, którego budowa ma się niebawem zacząć, a które będzie mogło służyć wspólnym badaniom na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Tu warto wspomnieć, że projekt Centrum Offshore swoim patronatem objął Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Spółka wesprze też naukowców z uczelnianego Instytutu Morskiego. Z kolei Uniwersytet Morski ma kształcić specjalistów z branży offshore’owej i być w tym zakresie krajowym liderem zapewniając PGE fachowców do obsługi i budowy morskich farm wiatrowych.
„TRZEBA ICH ZACHĘCIĆ”
– Będziemy potrzebowali elektroników, mechatroników, operatorów turbin, czy elektryków. Do tego też osoby z kompetencjami do serwisowania farm bezpośrednio z morza – wylicza Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. – Takich kompetencji polskie firmy nie mają, ale warto wspomnieć, że Uniwersytet Morski wykształcił już kilkuset specjalistów, którzy pracują dla różnych wykonawców na całym świecie. Teraz z jednej strony trzeba ich zachęcić, aby pracowali dla PGE i innych spółek Skarbu Państwa, realizujących ten wielki projekt polskich farm wiatrowych. A z drugiej, musimy zawczasu zadbać o kształcenie nowych kadr.
UCZELNIA O ODPOWIEDNIM POTENCJALE
Tym zająć się ma przede wszystkim Uniwersytet Morski, którego rektor, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit zapewnia, że uczelnia ma do tego odpowiedni potencjał.
– Nasza silna pozycja wynika między innymi z ugruntowanej pozycji, doświadczenia i możliwości badawczych Instytutu Morskiego, który od ponad dwóch lat jest częścią naszej uczelni – wskazuje Adam Weintrit. – To właśnie poprzez Instytut Morski jesteśmy zaangażowani w badania środowiskowe dla większości aktywnych inwestorów sektora energetyki wiatrowej na morzu w Polsce – dodaje.
WSPÓLNY PROJEKT PG I UM
Zgodnie z zapowiedziami, nowe „offshore’owe” kierunki studiów rozpocząć się mają najpóźniej w lutym przyszłego roku.
– To termin jak najbardziej realny – zapewnia prof. dr. hab. Sambor Guze, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Morskiego. – Studia drugiego stopnia na kierunku „Morska energetyka wiatrowa” przygotowujemy wspólnie z Politechniką Gdańską. Równocześnie opracowujemy program studiów MBA, a także studiów podyplomowych na kierunku „Zarządzanie ryzykiem w projektach offshore’owych”.
Wspólne działania Grupy PGE i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obejmą również m.in. realizację analiz hydrologicznych, hydrometeorologicznych, hydrochemicznych, geomorfologicznych, jak również badań z zakresu nawigacji, bezpieczeństwa i ratownictwa w transporcie morskim. Uniwersytet zapewni spółce wsparcie merytoryczne i badawcze przy planowaniu działań minimalizujących wpływ na środowisko przyrodnicze przy budowie morskich farm wiatrowych.
Współpraca obejmuje także wymianę doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich farm wiatrowych oraz rozszerzenie i doskonalenie programu nauczania uczelni.
Posłuchaj więcej w materiale reportera:
Marcin Lange/mw