Powiat Starogardzki otrzymał dwa i pół miliona złotych ministerialnego dofinansowania na rozbiórkę i budowę mostu przebiegającego nad rzeką Wierzycą. Cała inwestycja będzie kosztowała 5 milionów 400 tysięcy złotych. – W ciągu ostatnich jedenastu lat dziesięć razy pozyskaliśmy środki na budowę czy przebudowę mostu na terenie powiatu. Czyli w tym czasie bezpieczeństwo poprawiło się na dziesięciu mostach, które można przejeżdżać – wyjaśnia Kazimierz Chyła, starosta starogardzki.
Most do rozbiórki znajduje się w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Klonówka. Nowa konstrukcja powstanie w pierwszej połowie przyszłego roku.
Rozpoczęła się budowa stacji podnoszenia ciśnienia wody w Rakowcu w gminie Gniew. Inwestycja jest niezbędna ze względu na dodatkowych 15 kilometrów sieci wodociągowej, które zostały w tym roku wybudowane na terenie gminy.
– Dzięki budowie stacji, miejscowości: Rakowiec, Bielica, Małe i Wielkie Wyręby będą zabezpieczone w wodę na wypadek awarii głównej stacji w Jeleniu, gdyż retencja w ilości 50 metrów sześciennych wystarczy na okres około 36 godzin – wyjaśnia burmistrz Maciej Czarnecki.
Inwestycja zwiększy też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Stacja podnoszenia ciśnienia wody w Rakowcu ma być gotowa do końca roku.
Rośnie liczba rowerzystów w Tczewie. Licznik przejazdów na ul. Gdańskiej odnotował niedawno nowy dzienny rekord.
– To zasługa lepszej infrastruktury. Mieszkańcy korzystają i przesiadają się na rowery. Za każdym razem, kiedy nowy odcinek ul. Gdańskiej był dobudowywany, było tam więcej przejazdów. Nowy rekord to 923 przejazdy, dotychczas było to trochę ponad 800. Największe rekordy padają zazwyczaj latem, wiec jeszcze wszystko przed nami – wskazuje oficer rowerowy Tczewa Grzegorz Pawlikowski.
Sieć tras rowerowych jest systematycznie rozbudowywana. W tym roku zostaną połączone odcinki na osiedlu Suchostrzygi, co zapewni bezpośredni dojazd przez miasto nad Wisłę.
Rozpoczął się nabór wniosków do konkursu grantowego „Działaj Lokalnie 2021”. Wnioski mogą zgłaszać minimum trzyosobowe grupy mieszkańców i organizacje pozarządowe z powiatu tczewskiego.
– Budujemy lokalne społeczeństwo obywatelskie. To jest główne założenie programu „Działaj Lokalnie”. Dodatkowym priorytetem w konkursie są te projekt, które będą zwalczać negatywne skutki pandemii, ale oczywiście czekamy także na tradycyjne pomysły, te z przed stanu epidemicznego – tłumaczy koordynatorka programu w powiecie tczewskim Małgorzata Peplińska.
Nabór wniosków trwa do 17 czerwca. Do zdobycia są granty w wysokości do sześciu tysięcy złotych. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://fundacjapokolenia.pl/konkurs-dzialaj-lokalnie-2021-otwarty/
Filip Jędruch/pb