Czwartek zaczynamy o 6:40 „Pobudką na Pomorzu”. Błękitny Baranek wrócił na muzealną mapę Gdańska. Remont oddziału Muzeum Archeologicznego, który mieści się w murach szesnastowiecznego spichlerza nad Motławą, trwał 5 lat i kosztował ponad 7 milionów złotych. Tego dnia otworzy się dla zwiedzających, a zdążyła go już odwiedzić nasza reporterka Aleksandra Nietopiel.
O godz. 8:30 zapraszamy na rozmowę z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, a będzie nim lekarz wojewódzki dr Jerzy Karpiński. Ilu mieszkańców Pomorza zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi? Jaka jest sytuacja pandemiczna w regionie? Dlaczego nadal warto przestrzegać obostrzeń antycovidowych? O to zapyta naszego gościa Piotr Kubiak.
Kilka minut po godz. 9:00 w „Komentarzach Radia Gdańsk” Jarosław Popek oraz jego goście – Artur Ceyrowski (wpolityce.pl, stefczyk.info) i Małgorzata Puternicka (blogerka, publicystka) – porozmawiają o zachętach dla Polaków w sprawie szczepień, zasadności istnienia w obecnej formie straży miejskiej i zamieszaniu w sprawie inwestycji na Dolnym Mieście.
Chwilę po 9:30 w programie „Ludzie i pieniądze” Iwona Wysocka wspólnie z Markiem Krzykowskim, byłym prezesem International Paper, menadżerem AK Construction, oraz Markiem Trojanowiczem, prezesem BrainScan.ai, będzie dyskutować o bieżących tematach gospodarczych. Czy najnowsze dane dotyczące bezrobocia w kwietniu są lepsze czy gorsze? Jak sytuacja zmieni się w przyszłości? Jak pomóc matkom wrócić do pracy? Jak zachęcić pracowników do zaszczepienia przeciw COVID-19? Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasi eksperci.
Przechwycenie samolotu lecącego z Aten do Wilna, zatrzymanie opozycjonisty Ramana Pratasiewicza, unijne sankcje i groźby Aleksandra Łukaszenki. Oczy całego świata są od kilku dni zwrócone na Białoruś. O sytuacji za naszą wschodnią granicą, w audycji „Pomorze, Polska, Europa” Roberto Silski porozmawi z prof. Arturem Kozłowskim z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
W magazynie motoryzacyjnym „AutoCooltura” o godz. 13:20 czeka nas test samochodu elektrycznego. Magda Manasterska, Ewelina Potocka i Sebastian Kwiatkowski odwiedzą salon Škody Plichta w Gdańsku, gdzie będą mogli wypróbować nowego SUV-a – Škodę Enyaq. To pierwszy od podstaw zbudowany samochód elektryczny w gamie tej marki.
Po 14:00 zapraszamy na „Srebrne pokolenie”. Przez cały maj Anna Rębas odwiedzała oddziały rehabilitacji stacjonarnej dla seniorów na Pomorzu i w Trójmieście. Rozmawiała także z seniorami, którzy mieli doświadczenia z pobytu w takich miejscach. Tym razem nasza reporterka odwiedzi Gdańskie Centrum Zdrowia przy ulicy Oliwskiej w Nowym Porcie i psychoterapeutów pracujących tam z seniorami potrzebującymi wsparcia duchowego na oddziale psychogeriatrii. Samotność w dojrzalszym wieku często przeradza się w stany chorobowe. Nierzadko seniorzy cierpią na depresję, demencję lub miewają silne stany lękowe. Jak wyjść z takich stanów, gdy rodzina i przyjaciele już nie pomagają? Tego dowiemy się, słuchając gości audycji.
W przerwie programu, o godz. 14:30 przybliżymy najświeższe wiadomości regionalne. Jak co czwartek, nasi reporterzy sprawdzą, co ciekawego dzieje się na Żuławach i w Elblągu.
Co ma robić rodzic nastolatka, kiedy czuje, że zaczyna tracić z nim kontakt i wie o nim coraz mniej? Czy to normalne? O tym w audycji „Mamo, tato ratuj!” Joanna Matuszewska będzie mówić z Kornelią Stawicką-Zielenkiewicz, pedagog, terapeutką, coachem rodzinnym, trenerką Familylab Polska. Zapraszamy do słuchania o godz. 18:10.
O godz. 18:30 w „Świat się zmienia” Iwona Demska gościć będzie Sandrę Przybylak, specjalistkę ds. rozwoju biznesu z Jakdojade, by porozmawiać o planach i marzeniach Polaków na czas zakończenia pandemii lub większego poluzowania obostrzeń, które już zaczyna mieć miejsce.
Wieczorem, o godz. 21:05, w audycji „Zakręceni wokół sztuki” Anna Król opowie Iwonie Demskiej o swojej najnowszej książce, „Kamienny sufit”, poświęconej pierwszym polskim taterniczkom.
Po godz. 21:35, w „Kulturalnym Tyglu Radia Gdańsk”, o finale Pomorskiej Nagrody Muzealnej za lata 2019 oraz 2020 opowiedzą m.in. prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich Anna Sujecka i nagrodzeni: Mikołaj Radomski z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Janusz Trupinda z Muzeum Zamkowego w Malborku, Barbara Zagórska z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Czeka nas również rozmowa z Krzysztofem Dąbrowskim, organizatorem festiwalu Gdynia Classica Nova, a także z Włodzimierzem Szpingerem, którego obrazy można zobaczyć na wystawie „Optikum Nowego Świata” w Muzeum Gdańska.
am