Aktywizacja osób starszych i więcej dostępnych zniżek – to cel przystąpienia Gniewa do programu Gmina Przyjazna Seniorom. Inicjatywa zakłada m.in. wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Seniora, która zagwarantuje dodatkowe ulgi np. w sanatoriach czy instytucjach kultury. – Gmina dokłada wszelkich starań, by budować spójną politykę senioralną samorządu, choć nie da się ukryć, że aktywność gniewskich seniorów zasługuje na naprawdę duże uznanie i wiele młodych organizacji mogłoby brać z nich przykład pomysłowości i chęci działania w lokalnych środowisku. Mamy więc nadzieję, że program jeszcze bardziej ich zaktywizuje, a karta seniorów umożliwi korzystanie z wielu przydanych usług nie tylko w gminie Gniew, ale i w całej Polsce – mówi sekretarz gminy Gniew, Karolina Liebrecht.
W Gniewie od stycznia funkcjonuje Dzienny Dom Senior plus, zapewniający m.in. zajęcia rehabilitacyjne. Ponadto w gminie działają organizacje pozarządowe realizujące projekty na rzecz aktywizacji osób starszych.
Zabytkowy tczewski wiatrak popada w ruinę. XIX-wieczna budowla obecnie jest własnością prywatną, ponieważ miasto sprzedało wiatrak w 1983 roku. Do prezydenta trafiło pismo z propozycją potencjalnego przejęcia przez miasto.
– Starania aby wiatrak został odzyskany miasto rozpoczęło w roku 2016. Na przeszkodzie stanęły kwestie spadkowe i wygórowana cena, którą zaproponowali potencjalni spadkobiercy. Złożyliśmy wniosek, by miasto ponownie rozpoczęło te starania, bo stan wiatraka znacznie się pogorszył – mówi Łukasz Brządkowski, tczewski radny.
Wiatrak wpisał się w krajobraz miasta, jego wizerunek był wykorzystywany między innymi na pocztówkach.
Mieszkańcy miejscowości Ciecholewy w gminie Starogard Gdański będą mieli lepszy dojazd w kierunku Trzcińska. Od strony centrum powstanie droga z płyt jomb.
Koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł. Połowę tych środków stanowi dofinansowanie pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego. Droga będzie gotowa jeszcze w tym roku.
We wtorek, 1 czerwca, swoją premierę miała gra turystyczna „Pelpliński Wędrowiec”. Bezpłatna składana mapa to przewodnik po mieście z zadaniami do wykonania.
– Uczestnicy są prowadzeni określoną ścieżką i wykonują różne zadania. Głównym zadaniem jest zbieranie liter, które utworzą hasło. Spod Bazyliki Katedralnej zaczynamy i tam też kończymy. To wygodne, ponieważ można wyjść na spacer w określonym celu i jednocześnie poznać historię miasta w dość skondensowany sposób – mówi Grzegorz Kilian, z wydziału promocji Urzędu Miasta i Gminy Pelplin.
Publikację „Pelpliński Wędrowiec” można pobrać w Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej w pobliżu katedry. Dzisiaj, z okazji premiery, na uczestników gry czekają nagrody.