Pandemia spowodowała, że większość z nas dużo więcej czasu spędziła w swoich domach. Jak jednak wynika z najnowszych badań, część Polaków została jednak zmuszona do zrezygnowania z zakupu własnego „M”.
73% osób w Polsce zrezygnowało z zakupu mieszkania od początku pandemii. Wśród powodów takiej decyzji najczęściej wymieniano: niepewną sytuację na rynku pracy (48%), rosnące ceny mieszkań (47%) oraz niewystarczający budżet (45%).
Jak wynika z II edycji badania „Jak Polacy kupują mieszkania?” zrealizowanego na zlecenie Gumtree.pl przez ARC Rynek i Opinie, 20% osób które porzuciły plany o zakupie mieszkania, zrobiło to ze względu na utratę pracy lub obniżenie dochodów. W 30% przypadkach główny czynnik był bezpośrednio powiązany z epidemią, a w 47% miała ona pośredni wpływ na decyzję.
CZY BĘDZIE TANIEJ?
Oprócz wizji pogorszenia się sytuacji finansowej dodatkowymi czynnikami, przez które wstrzymujemy się zakupem są ewentualne spadki cen nieruchomości w przyszłości oraz trudności w dostępności kredytów.
Wśród osób, które zdecydowały się o wstrzymaniu się przed zakupem, 10% żałuje swojej decyzji. Niemal 75% z nich zauważa duży wzrost cen nieruchomości w ostatnim czasie. 57% badanych, którzy są zadowoleni ze swojej decyzji wskazuje, że nie uległa poprawie ich sytuacja finansowa.
Popyt na mieszkania nie został jednak w pełni zahamowany. Ze względu na trwającą epidemię dla 62% osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania przyznają cały proces trwał dłużej. Zdaniem specjalistów wzrasta rozwaga i świadomość Polaków w zakresie analizowania rynku nieruchomości.
oprac.pb