Ogród miejski z widokiem na Stocznię Cesarską powstał w Gdańsku. Do jego uprawy może zgłosić się każdy chętny, adoptując grządkę. Te znajdują się w skrzyniach, wypełnionych odpowiednim gruntem.
Ogród powstał w ramach projektu „Plony” i ma być plenerowym centrum wymiany wiedzy ekologicznej z możliwością uprawy warzyw na wyniesionych grządkach. – Główną częścią ogrodu jest farma miejska z wydzielonymi grządkami o różnej wysokości, które chcemy przekazać mieszkańcom w formie bezpłatnego wynajmu, by każdy mógł, bez względu na ograniczenia, bo wiemy, że sporo osób nie ma własnych ogrodów czy balkonów, taka uprawę własnych warzyw w mieście prowadzić – mówi Agata Biernacik, jedna z pomysłodawczyń ogrodu.
ABSOLUTNA DOWOLNOŚĆ
Co będzie rosło w przygotowanych grządkach? To zależy od mieszkańców. – Chcemy dać dowolność użytkownikom, czy to będą kwiaty, zioła czy warzywa. Chcemy jednak, żeby te uprawy były ekologiczne. Dlatego sami będziemy robić np. nawozy z pokrzywy – dodaje Michalina Jasińska, współautorka projektu. Przygotowane grządki znajdują się w skrzyniach, a te wypełnione są kompostem popieczarkowym. W środku znajduje się też inne podłoże, chroniące rośliny przed porostem chwastów.
Ogród miejski ma też służyć wymianie wiedzy ekologicznej. Przewidziano, spotkania, warsztaty czy projekcje filmów. Na miejscu znajduje się też kontener z narzędziami i szklarnia. Chętni mogą zgłosić się do projektu adoptując grządkę.
Otwarcie „Plonów” planowane jest w weekend 5-6 czerwca. Ogród miejski będzie czynny do końca września. Terminy mogą ulec zmianie w związku z warunkami pogodowymi i ewentualnymi obostrzeniami.
Aleksandra Nietopiel/mk