Na polską listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata” wpisano pięć dzieł Jana Heweliusza, które zawierają również dedykacje autora i jego ryciny. Wśród nich egzemplarze „Selenographia” i „Machina coelestis”.
Uroczystość wręczenia certyfikatów odbędzie się 10 czerwca 2021 r. o godz. 11:00 w Pałacu Belwederskim w Warszawie. W tym roku obchodzimy 410. rocznicę urodzin Jana Heweliusza.
PIERWSZY OBCOKRAJOWIEC W ROYAL SOCIETY
Jan Heweliusz był jednym z najwybitniejszych ludzi nauki XVII wieku. Jego największą pasją była astronomia. Był również konstruktorem i artystą. Wynalazł śrubę mikrometryczną, tworzył zegary, instrumenty badawcze i szkła do teleskopów. Wykonywał liczne rysunki przedstawiające ciała niebieskie. Jako pierwszy obcokrajowiec został przyjęty do brytyjskiej akademii nauk Royal Society.
– Wpisanie dzieł Jana Heweliusza na polską listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata” to dla nas, kustoszów tych dzieł, powód do wielkiej radości i dumy – powiedziała dr Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej.
– Nie ukrywamy, że naszym marzeniem jest, aby kolekcja znalazła się na międzynarodowej liście „Pamięć Świata” UNESCO, na co bez wątpienia zasługuje – dodała dr Anna Walczak.
Na polskiej liście krajowej programu UNESCO „Pamięć Świata” znajdują się m.in.: Konstytucja 3 maja 1791, kronika Galla Anonima z XII w., autograf „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i dokumenty związane z budową portu w Gdyni (1921–1927). Kolekcję dzieł Jana Heweliusza można obejrzeć na platformie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
oprac. DW