Do końca maja działało ich pięć w województwie. Od czerwca są już tylko dwa. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku podsumowało pracę swoich centrów testowych na COVID-19.
Przez ponad rok przewinęło się przez nie ponad 110 tysięcy osób. Obecnie działają punkty przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni oraz na parkingu Uniwersytetu Gdańskiego.
Za przygotowanie i dobrą współpracę różnych jednostek i osób podziękował we wtorek wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który zwrócił też uwagę na to, że punkty były bardzo szybko przygotowane w momencie, kiedy były najbardziej potrzebne. Dodał, że doświadczenia z organizacji systemu testowania na Pomorzu posłużyły także do przygotowania bazy do szczepień.
Zwrócił uwagę, że liczba nowych zachorowań na Pomorzu spada. – Nie oznacza to, że przestaliśmy testować – wciąż wykonujemy ponad 3 tys. badań dziennie. Ten spadek jest efektem realizacji programu szczepień. Chcemy, aby w naszym regionie przeciw COVID-19 zaszczepiono jak najwięcej osób, abyśmy szybko osiągnęli zbiorową odporność – zaznaczył Drelich.
POMORSKIE NA CZELE
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski zaznaczył, że nasz region był liderem w liczbie wykonywanych wymazów, a teraz jest na podium w skali kraju, jeżeli chodzi o szczepienia. Podziękowania popłynęły także w kierunku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego studenci z wielkim zaangażowaniem włączyli się w pracę w punktach testowych czy w infolinii.
– To, co było dla nas szczególnie budujące, to kolejki studentów chętnych do podjęcia się tej trudnej pracy, tych trudnych działań. Ich ogromny entuzjazm dla nas, nauczycieli akademickich, jest niezwykle budujący – mówił rektor GUM-ed.
SOLIDARNOŚĆ
Przez ostatni trudny rok pomorzanie zdali egzamin – mówił z kolei prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. innowacji i współpracy z otoczeniem, profesor Krzysztof Bielawski.
– Wiosna ubiegłego roku to czas szczególny i trudny, ale jako społeczność Trójmiasta, Gdańska, jako społeczność akademicka, chyba zdaliśmy egzamin z solidarności. Potrafiliśmy w tym bardzo specyficznym i trudnym czasie współdziałać i współpracować – dodał.
WAŻNA ROLA STUDENTÓW
Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski podziękował studentom i wspomniał o tym, jak ważny dla zdrowia jest trwający aktualnie program szczepień.
– Pomimo różnych strachów, nawet czasami złego samopoczucia po szczepieniu, to wszystko jest niczym w porównaniu do COVID-19. Ludzie w moim wieku i ludzie starsi przechodzą go w sposób dramatyczny, czasami to kończy się śmiercią. Ta choroba dotyka również 20-latków i 30-latków. Dzisiaj zapraszamy wszystkich młodych ludzi, żebyśmy spotkali się na szczepieniu, a nie w szpitalu – mówił dyrektor UCK.
WYZWANIA TRZECIEJ FALI
Miesiące spędzone w punktach testowych nie były łatwe dla osób tam pracujących, ale jak zaznacza koordynator zespołu ds. centrów testowych COVID-19 UCK Łukasz Michalewski, to był wyjątkowy czas.
– Na początku robiliśmy po 5, 20 wymazów dziennie, a potem 100 na godzinę. Trzecia fala była bardzo wyczerpująca. Każdy jest zmęczony. Podczas świąt Wielkanocnych odetchnęliśmy na moment. Cały czas się przygotowujemy na to co będzie – tłumaczył.
Posłuchaj rozmowy dziennikarki Radia Gdańsk z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, dyrektorem UCK Jakubem Kraszewskim i z koordynatorem zespołu ds. centrów testowych COVID 19 UCK Łukaszem Michalewskim:
Aleksandra Nietopiel/PAP/pb