W najbliższą niedzielę odbędzie się premiera filmu, w którym autor podążył śladami „Czterech Pancernych” z popularnego serialu. Praca nad obrazem trwała cztery lata.
– W tym filmie znajdziemy głównie wypowiedzi byłych i obecnych mieszkańców Mierzei Wiślanej, a także ich rodzin. Te osoby były świadkami kręcenia serialu. Wszyscy kojarzą sceny z mostem i z Muzeum Stutthof. Jeszcze były plenery w Krynicy Morskiej i w Piaskach. Udało mi się odnaleźć także jeden plener w Stegnie – mówi Marcin Wolski, autor dokumentu.
Swoją premierę film będzie miał w serwisie YouTube w najbliższą niedzielę o 20:00.
W Nowym Stawie w powiecie malborskim powstała wypożyczalnia rowerów turystycznych. Letnia propozycja skierowana jest do turystów i mieszkańców.
– To okazja, żeby zobaczyć Nowy Staw i okolice, jeżdżąc ścieżkami. Każdy z nas mówi, że ma rower, ale nie wiadomo, czy jest sprawny. Stworzyliśmy więc taką ofertę. Można za darmo wziąć od nas rower i się przejechać – mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.
Rowerów jest piętnaście. Dostępne są bezpłatnie. Wypożyczyć jednoślady mogą osoby pełnoletnie, młodzież może korzystać ze sprzętu pod opieką osoby dorosłej.
W Nowym Dworze Gdańskim w piątek odbędzie się akcja sprzątania miasta. Zaproszeni są do niej wszyscy mieszkańcy.
– Spotykamy się o godz. 9:00 przed Żuławskim Parkiem Historycznym przy ul. Kopernika 17. Nie trzeba przynosić ze sobą worków czy rękawiczek. Zostały one zakupione przez urząd miasta – mówi Krystian Falk, inspektor do spraw komunikacji społecznej w nowodworskim ratuszu.
Udział w sprzątaniu, które ma potrwać około trzech godzin, potwierdziły już nowodworskie szkoły, strażacy ochotnicy i przedstawiciele Wód Polskich, gdyż akcja obejmie również teren rzeki Tugi.
Po rocznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, Stegna zaprasza ponownie na letnie koncerty organowe w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Festiwal w tej świątyni ma długą, prawie 40-letnią tradycję.
– Odbędzie się siedem koncertów. Terminy to 17, 24 i 31 lipca oraz 7, 14, 20 i 24 sierpnia. Ten ostatni koncert, jako jedyny odbędzie się poza Stegną w miejscowości Niedźwiedzica. Rozpocznie się on o godz. 13:00, zaś wszystkie pozostałe koncerty rozpoczynać będą się o godz. 16:00 – mówi Łukasz Niedżwiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie.
Nie znamy jeszcze repertuaru festiwalu w Stegnie, który ustala obecnie Filharmonia Bałtycka. Wiadomo już jednak, kogo będą mogli podziwiać melomani. Wystąpią m.in.: Olgierd Wysocki, Filip Baranowski, Roman Perucki i Józef Serafin.
Ceny biletów na poszczególne koncerty wynoszą 15 złotych – bilet normalny i 10 złotych – bilet ulgowy.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/pb