„Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie Maciej Merkisz, szef pomorskiego sanepidu. Po 8:30 Olga Zielińska porozmawia z nim o tym, czy w związku z pojawieniem się sinic kąpiel w Bałtyku jest bezpieczna? O czym należy pamiętać na wakacjach w związku z obowiązującymi obostrzeniami covidowymi? Poruszymy także temat kontroli w lokalach gastronomicznych.
Edyta Gronowska, prezes Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa oraz prof. Krzysztof Kornacki, filolog i filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego pojawią się kilka minut po godzinie 9:00 na naszej antenie. W „Komentarzach Radia Gdańsk” Andrzej Urbański zapyta się ich, dlaczego wsiadamy pod wpływem alkoholu za kółko? Czy zwiększyła się agresja kierowców na drogach? A może to efekt zbyt małej liczby patroli policyjnych? Podyskutujemy także o nieodpowiedzialnych zachowaniach turystów. Śmieci, brak kultury i łamanie zasad, to nad morzem przykra codzienność. Jak więc można działać, żeby zmienić ten stan rzeczy i wypoczywać mądrze?
Aż o 600% podrożał oceaniczny transport kontenerowy z Chin do Europy. Dlaczego tak się dzieje i jak wpłynie to na nasze portfele? Między innymi o tym Iwona Wysocka porozmawia po 9:30 w audycji „Ludzie i Pieniądze” z Piotrem Frankowskim, red. naczelnym Namiarów na Morze i Handel oraz Piotrem Stareńczakiem – Portal Morski.
O 14:30 w wiadomościach regionalnych sprawdzimy, co słychać w Słupsku i okolicach.
A po 21:05 w „Strefie Historii” prześledzimy zmiany w Sopocie na przełomie XIX i XX wieku w fotografii Johna Faltina. Po wystawie „Fotografa Sopotu” oprowadzi nas dr Tomasz Rabant z Muzeum Sopotu. Odwiedzimy także wystawę IPN pt. „Poznański Czerwiec 1956” na pl. Solidarności w Gdańsku, nieopodal pomnika Poległych Stoczniowców. Tam naszym przewodnikiem będzie dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Naukowych IPN w Gdańsku. W kąciku historycznym opowiemy o 75. rocznicy powołania Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzury w PRL. Na spotkanie zaprasza Marzena Bakowska.
pb