Mieszkaniec Tczewa, który powstrzymał od dalszej jazdy pijanego kierowcę, został nagrodzony przez prezydenta miasta. Do zatrzymania doszło na ul. Wojska Polskiego w Tczewie.
– Od ul. Bałdowskiej jechałem za volkswagenem golfem, który poruszał się bardzo wolno, jakieś 15 do 20 km/h. Żona zwróciła mi uwagę, że coś chyba jest z nim nie tak. Na rondach dziwnie się zachowywał, nie potrafił jechać po łuku. Pewność, że jest nietrzeźwy, zyskałem przed urzędem miejskim, gdzie przejeżdżająca rowerzystka musiała się zatrzymać w połowie jezdni, żeby uniknąć potrącenia – mówi Rafał Rybka, który sam pracował jako zawodowy kierowca. Za wiaduktem postanowił więc zajechać drogę kierowcy volkswagena i odebrać mu kluczyki.
– Takie zachowania trzeba nagradzać i o nich mówić, bo to buduje poczucie społecznej więzi. Daje przekonanie, że ktoś nie odwróci się, gdy zauważy jakiś problem czy niebezpieczną sytuację – podkreśla prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. – Pan Rafał poczuł się odpowiedzialny za to, co mogłoby się zdarzyć na drodze, gdyby nie zareagował – dodaje.
Zatrzymany mężczyzna miał w organizmie 3,5 promila alkoholu. W obywatelskim zatrzymaniu pomogli świadkowie zdarzenia, którzy wezwali na miejsce policję.
Pilotażowy projekt usług społecznych z zakresu opieki wytchnieniowej będzie realizowany w gminie Pelplin.
Kociewska Spółdzielnia Socjalna jest jednym z kilku społecznych przedsiębiorstw na Pomorzu, które będą wspierać rodziny i opiekunów osób niepełnosprawnych.
– Projekt o wartości 120 tys. zł będzie obejmował opiekę zastępczą nad osobami zależnymi, grupę wsparcia dla opiekunów oraz doradztwo prawne. Program odpowiada na wyzwania, które stawia współczesnemu społeczeństwu otaczająca je rzeczywistość – mówi prezes spółdzielni Konrad Mania. – Jest coraz więcej osób starszych, które wymagają szczególnej opieki i zwrócenia uwagi na ich potrzeby, a tymczasem wciąż widzimy deficyt usług, które mogą być świadczone na rzecz tych osób. Mam nadzieję, że wdrożenie tego projektu poprawi byt osób niepełnosprawnych, starszych i zależnych od innych z terenu miasta i gminy Pelplin – podkreśla.
Do udziału w programie „Opieka wytchnieniowa+” można się rejestrować telefonicznie, dzwoniąc pod numer 58 536 12 47 lub poprzez stronę internetową kociewskaspoldzielnia.pl.
Projekt jest finansowany ze środków unijnych.
Klub Kawaleryjski 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Godziszewie zachęca do wstępowania w jego szeregi.
Organizacja kultywuje tradycje jednostki, która wsławiła się największą bitwą kawaleryjską kampanii w 1939 roku. Stoczono ją 1 września pod Krojantami.
– Stowarzyszenie działa już blisko dwie dekady, bo od 2002 roku. Nasi przodkowie służyli w pułku, którego tradycje chcemy zachować dla potomnych. W ramach stowarzyszenia powstał ochotniczy szwadron ułanów, który liczy obecnie osiemnastu żołnierzy na koniach, umundurowanych zgodnie z regułami, jakie obowiązywały w roku 1936 – mówi Sławomir Ziętarski, założyciel organizacji i jednocześnie rotmistrz ochotniczego szwadronu.
W okresie dziewiętnastu lat funkcjonowania stowarzyszenia przez jego szeregi przewinęło się blisko dwustu członków. – W tym gronie znajdowali się też dawni żołnierze: oficerowie i szeregowcy 18. pułku. Od nich uczyliśmy się tradycji jednostki – podkreśla Ziętarski.
Rotmistrz zaprasza wszystkich, którym bliskie są tradycje polskiej jazdy, do wstępowania w szeregi organizacji. Informacje kontaktowe znaleźć można na facebookowym profilu Klubu Kawaleryjskiego 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
W najbliższą niedzielę, 18 lipca, odbędzie się 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy.
Uczestnicy wyruszą o godzinie 10:00, zbiórka zaplanowana jest przed Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gniewie.
– Tym razem startujemy z Kociewia, w zeszłym roku ruszaliśmy z Powiśla. Zmianie uległa też nazwa wydarzenia. Rajd był wtedy Powiślańsko-Kociewski, teraz jest Kociewsko-Powiślański. Pojedziemy przez Piaseczno, Rakowiec aż do Korzeniewa. Przed mostem zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcie, potem na trasie mamy Kwidzyn, Marezę, Lipianki, Jaźwiska, Rzym i Nicponię, z której następnie wrócimy do Gniewu – mówi Julita Dembek z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie.
Uczestnicy rajdu pokonają trasę o długości około 54 kilometrów. Przejechanie jej planowo ma zająć od pięciu do sześciu godzin. Aby wziąć udział w rajdzie, należy zapisać się telefonicznie pod numerem 58 531 37 41, mailowo: info@kociewie.eu lub poprzez wiadomość na Facebooku.
Brzezińska/Chrzanowski/Jędruch/raf