Inwestycje w technologie cyfrowe i zrównoważony rozwój mogą przyczynić się do stworzenia 5,7 mln miejsc pracy w Europie do 2030 r., m.in. w produkcji sprzętu przemysłowego, motoryzacji – wynika z raportu Accenture opracowanego we współpracy z BusinessEurope. Według raportu „Europe’s new dawn – Reinventing industry for future competitiveness”, europejskie firmy spodziewają się, że proces wychodzenia z pandemii potrwa co najmniej sześć miesięcy dłużej w porównaniu do firm z regionu Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej.
Jednocześnie, jak podano, Europa jest dobrze przygotowana, by wykorzystać przyszłe możliwości wzrostu dzięki dużemu potencjałowi w kluczowych branżach. Przyspieszone inwestycje zarówno w cyfryzację, jak i zrównoważony rozwój – które w raporcie określono mianem „Twin Transformation” – mogą zwiększyć liczbę miejsc pracy netto w regionie o nawet 5,7 mln do 2030 r. Obszary, w których powstaną miejsca pracy, to przede wszystkim produkcja sprzętu przemysłowego, zaawansowane technologie, oprogramowanie, usługi komunalne, motoryzacja, life sciences oraz komunikacja i media.
POTRZEBNE INWESTYCJE
W raporcie stwierdzono, że Europa, by stworzyć te miejsca pracy, będzie musiała wzmocnić swoją pozycję światowego lidera w sektorach motoryzacyjnym, dóbr i usług konsumpcyjnych, użyteczności publicznej i chemicznym oraz wykorzystać potencjał sektorów, w których europejskie przedsiębiorstwa mają już silną pozycję, takich jak przemysł lotniczy, kosmonautyczny i obronny, life sciences oraz komunikacja i media.
SZANSĄ SZYBSZE SZCZEPIENIA
– Jesteśmy świadkami powstawania nowego paradygmatu wzrostu i konkurencyjności w skali globalnej, który europejskie firmy mogą wykorzystać. Chociaż stosunkowo powolne tempo szczepień w Europie może osłabiać nadzieje przedsiębiorstw na szybkie ożywienie gospodarcze, to wiodąca pozycja regionu w zakresie zrównoważonego rozwoju – w połączeniu z inwestycjami w najbardziej obiecujące technologie oraz w powstające ekosystemy międzybranżowe, takie jak mobilność – mogą zwiększyć jego konkurencyjność, umożliwić wyłonienie globalnych liderów, a w dłuższej perspektywie stworzyć miliony nowych miejsc pracy w regionie – skomentował CEO Accenture w Europie Jean-Marc Ollagnier.
NAKŁADY NA ROZWÓJ
Jak podano, z przeprowadzonych wśród członków kadry kierowniczej wyższego szczebla ankiet wynika, że inwestycje technologiczne powinny skoncentrować się na sztucznej inteligencji, którą wymieniło 66 proc. respondentów, 5G i 6G (58 proc.), chmurze (52 proc.) oraz bateriach nowej generacji (34 proc.). Gdy poproszono o wskazanie obszarów o wysokim potencjale wzrostu, 55 proc. europejskich liderów wymieniło „inteligentną produkcję”, „cyfrowe zdrowie” (50 proc.), „inteligentną mobilność” (46 proc.) i „transformację energetyczną” (33 proc.).
Dziewięć na dziesięć firm w Europie zadeklarowało, że planuje w tym roku zwiększyć inwestycje w transformację cyfrową i realizację celów zrównoważonego rozwoju, podczas gdy w 2020 r. tylko 58 proc. przedsiębiorstw zwiększyło inwestycje w tych obszarach.
DODATKOWE KWALIFIKACJE
Dodano, że 86 proc. przedsiębiorstw planuje w najbliższych trzech latach podnieść kwalifikacje lub przekwalifikować nawet 25 proc. swoich pracowników, aby sprostać potrzebom firm. W sumie około 7 milionów pracowników w regionie mogłoby skorzystać z inicjatyw w zakresie podnoszenia lub zmiany kwalifikacji – stwierdzono.
W raporcie wskazano też pięć obszarów działań, których podjęcia europejskie przedsiębiorstwa oczekują od rządów i instytucji UE. To m.in: modernizacja systemów kształcenia i szkolenia w celu umożliwienia pracownikom nabywania najbardziej potrzebnych umiejętności, a także planowanie i uruchomienie wspólnej infrastruktury technologicznej (5G, chmura, IoT, AI) oraz wspieranie wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Oczekuje się również stworzenia ram regulacyjnych sprzyjających inwestycjom i innowacjom, na przykład poprzez ograniczenie fragmentacji prawa i biurokracji oraz dalszy rozwój centrów innowacji w celu testowania nowych technologii.
ZAKRES BADAŃ
Firmy spodziewają się też wsparcia rozwoju sektorów przemysłu o wysokim potencjale: w szczególności poprzez inwestycje w przełomowe badania i innowacje, wdrożenie polityki wspierającej rozwój innowacyjnych ekosystemów przemysłowych oraz tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych.
Badanie przeprowadzono w marcu i kwietniu 2021 r. wśród 700 członków kadry kierowniczej wyższego szczebla w 13 krajach i 11 branżach w Europie. Analizowane branże to: przemysł lotniczy i kosmonautyczny oraz obronny, linie lotnicze/turystyka/transport, motoryzacja, komunikacja/media, dobra konsumpcyjne, energia/usługi komunalne, usługi finansowe (bankowość i ubezpieczenia), towary i urządzenia przemysłowe, farmaceutyka/biotechnologia/life sciences; handel detaliczny oraz oprogramowanie. Kraje objęte badaniem to: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania.