Jeśli dziś piątek, to jesteśmy w terenie. Plenerowe studio Radia Gdańsk tym razem stanęło w Kartuzach, przy ul. Klasztornej, w okolicach zabytkowej kolegiaty. Z urokami tego kaszubskiego miasta słuchaczy „Muzycznego Lata z Radiem Gdańsk” zapoznawała Ewelina Potocka i zaproszeni przez nią goście.
Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, wskazywał na wyjątkowe walory przyrodnicze, którymi cechuje się zarządzane przez niego miasto. – Kartuzy są jedynym miastem w Europie otoczonym lasem. W samym mieście mamy cztery jeziora, a dwa dodatkowe obok łączą się z naszymi granicami administracyjnymi. Ciekawostką jest, że gmina Kartuzy ma 205 kilometrów kwadratowych, z czego 47 proc. stanowią lasy, a ponad 5 proc. – wody jezior. – wyliczał.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Burmistrz wspomniał też o akcji poszukiwania statystów, którzy grali w filmie „Podróż za jeden uśmiech” z 1972 roku. – To jeden z niewielu filmów, w których Kartuzy były nagrywane. Jesteśmy na ulicy Klasztornej, gdzie była kręcona jedna z głównych scen, w której główni bohaterowie wyjeżdżali do Gdańska przy zabytkowych budynkach zakonu kartuzów. Stąd wyruszali w podróż. Wiele osób grało w tym filmie, było mnóstwo ujęć na terenie Kartuz: poczta, policja, i inne miejsca bardzo dobrze nam znane, które do dzisiaj są takie same. Oglądając niedawno film, możemy porównać, że te miejsca się nie zmieniły, są piękne tak samo teraz, jak i wówczas. Już zgłosiło się około osiemnastu osób, które pamiętają, jakie role grały. Można zgłaszać się do Wydziału Promocji, gdzie pod hasłem „Podróż za jeden uśmiech” z uśmiechem przyjmujemy statystów – mówił.
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza, zachęcała do odpoczynku nad jednym z kartuskich jezior. – Już od kilku lat gmina podejmuje działania, żeby ulepszać infrastrukturę wokół jezior. Mamy piękne promenady, a przy nich ławeczki. Można się przejść, przejechać rowerem i usiąść, natomiast póki co nie można z tej wody korzystać w pełni, bo w Kartuzach mamy zanieczyszczone jeziora – zastrzegała.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego, zachwalała kierowaną przez siebie instytucję. – Ciekawa historia Kaszubów jest zaprezentowana na ośmiu salach wystawy stałej. To przede wszystkim artefakty związane z ich zajęciami i nieodłączną sztuką ludową, związaną z tymi zajęciami. Przykładowo z rzemiosła i plecionkarstwa wykształciła się przepiękna sztuka – opowiadała.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Natalia Gronda z Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach przekonywała, że w tym mieście znajdą się atrakcje dla każdego, zarówno dla miłośnika aktywnego wypoczynku, jak i dla kogoś, kto chce dobrze zjeść. – Zapraszamy na nasze piątkowe spotkania. W każdy wakacyjny piątek w informacji turystycznej odbywają się letnie spotkania z paniami z kół gospodyń wiejskich. Można nabyć regionalne specjały albo nalewki – zachęcała.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Joanna Wnuk, przewodnik PTTK, opowiadała o przedsięwzięciu, w którym bierze udział wraz z innymi przewodnikami. – Mamy ciekawy projekt dla turystów, który cieszy się bardzo dużym powodzeniem od pierwszej edycji, a w tej chwili mamy czwartą. Chodzi o „Letnie Spacery po Kartuzach”. W każdą sobotę i każdą niedzielę przez całe wakacje my, przewodnicy, czekamy na turystów przed dworcem integracyjnym i stamtąd wyruszamy z grupą, by zwiedzać Kartuzy. W tym roku odwiedzamy dwa największe zabytki, którymi możemy się poszczycić: w sobotę idziemy do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, a w niedzielę do kolegiaty kartuskiej, zwiedzając wszystko wokół – mówiła.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Krystyna Kuchta z Koła Gospodyń Wiejskich w Koloni potwierdziła informację Natalii Grondy. Jak w każdy wakacyjny piątek, do Centrum Informacji Turystycznej przyjechały gospodynie oferujące przygotowane przez siebie przysmaki. – Mamy ciasto rabarbarowe, tak zwany pleśniak, młodzowy kuch z truskawką, jagodami i kruszonką, serniczki, ciasto marchewkowe, chlebek, śledziki oraz smalec i ogóreczki, które robi mój mąż – zachwalała Krystyna Kuchta.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Dawid Miotke, zastępca dyrektora IV Cartusia Półmaratonu, przedstawił zalety biegania. – Trzeba się ruszać, a najprostszą formą ruchu jest właśnie bieganie. W trudnych czasach covidowych, pocovidowych albo przedcovidowych zdrowie jest bardzo ważne. A jak inaczej dbać o nie, niż ruszając się? – pytał retorycznie.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Hanna Kajeta z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra przekonywała o urokach tej miejscowości. – Złota Góra jest przepiękną miejscowością położoną nad jeziorem Brodno Wielkie. To przede wszystkim wzniesienie odwiedzane przez mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza ludzi spędzających tutaj czas turystycznie. To też marina znana z żeglarstwa i nie tylko, a także nasz cudowny amfiteatr w postaci odwróconej łodzi – wyjaśniała.
Posłuchaj rozmowy:
(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
mrud