Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozstrzygnął konkurs, w którym 96 pomorskich gmin dostało dofinansowanie na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów azbestowych.
Usuniętych zostanie ponad osiem tysięcy ton eternitowych pokryć dachów, zawierających włókna azbestowe. Pomorskie gminy otrzymają dotacje w łącznej wysokości prawie trzech milionów złotych. Najwięcej odpadów zawierających azbest usuniętych zostanie w Brusach (około 430 ton) i w Chojnicach (350 ton).
– Gmina Brusy wzięła udział w konkursie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wielu z nich było zainteresowanych unieszkodliwieniem wyrobów azbestowych z terenu ich nieruchomości. W ramach tego konkursu nasi mieszkańcy zamierzają wymienić połacie dachów eternitowych o łącznej powierzchni ponad 32 000 metrów kwadratowych. Usuwanie azbestu nie tylko jest kosztowne, ale też wymaga określonych procedur. Eternit musi być odbierany przez wyspecjalizowane firmy. Konkurs ogłaszany przez WFOŚiGW w Gdańsku usprawnia proces usuwania tego niebezpiecznego wyrobu z otoczenia człowieka – tłumaczy burmistrz Brus Witold Ossowski.
To kolejna edycja konkursu, w ramach którego fundusz wspiera lokalne samorządy w ich staraniach o zminimalizowanie oddziaływania azbestu na ludzi i środowisko.
– Od wielu lat nasz konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pomorskich gmin. Tak było także i w tym roku. Dofinansowanie na unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest otrzymało od nas niemal sto samorządów. Usuwanie eternitu to bardzo kosztowny proces, bez naszej pomocy gminy i mieszkańcy nie poradzą sobie z tym problemem. Bardzo zależy nam na jego rozwiązaniu, gdyż to kwestia nie tylko ochrony środowiska, ale również zdrowia mieszkańców Pomorza – zapewnia Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.
Od 2007 roku WFOŚiGW w Gdańsku w ramach konkursu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” udzielił 24 milionów złotych dofinansowania na usunięcie i unieszkodliwienie 44 500 ton niebezpiecznych odpadów.
W województwie pomorskim pozostało do unieszkodliwienia jeszcze 223 000 ton odpadów azbestowych, z których 187 500 ton znajduje się na terenach osób prywatnych. Najwięcej – siedem tysięcy ton – jest ich w gminach wiejskich Puck i Chojnice, a także w Pelplinie, Kartuzach, Sierakowicach i Tczewie – sześć tysięcy ton.
TRZEBA USUNĄĆ DO 2032 ROKU
Azbest był szeroko stosowany w budownictwie w latach 60. ubiegłego wieku. Jego właściwości spowodowały, że wykorzystywano go do produkcji materiałów ogniochronnych, a w połączeniu z cementem również do wyrobu materiałów budowlanych i wykończeniowych. W Polsce 96 proc. wyrobów zawierających azbest stanowią płyty azbestowo-cementowe.
Od trzynastu lat w Polsce obowiązuje zakaz stosowania azbestu. Wyroby azbestowe muszą zostać usunięte do końca 2032 roku. Ten obowiązek oraz koszty z nim związane spoczywają na właścicielach nieruchomości. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na prace związane z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu. Jedną z nich jest ogłaszany co roku konkurs Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.