Nowoczesne poradnie specjalistyczne powstaną przy Kociewskim Centrum Zdrowia. Władze powiatu starogardzkiego i zarząd szpitala przekazały plac budowy wykonawcy. To kolejny etap modernizacji placówki w Starogardzie Gdańskim. Prace mają na celu zapewnienie kompleksowych usług dla pacjentów w jednym budynku, w jednym mieście powiatowym. – Remontujemy przestrzenie, które będą miejscem na dziewięć poradni, dzięki którym dostępność specjalistów wzrośnie. To wielka sprawa, bo nie trzeba będzie błądzić po całym szpitalu. Wszyscy, którzy potrzebują takiej pomocy, będą obsługiwani sprawnie, bezpiecznie i z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia – mówi wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel.
W głównym budynku Kociewskiego Centrum Zdrowia powstaną m.in. poradnie: chirurgii onkologicznej, leczenia bólu oraz urologiczna. Inwestycja za 1,2 mln zł ma zostać zrealizowana do końca roku. Dodatkowo starogardzki szpital otrzymał kolejne dofinansowanie. Jak informują władze powiatu, dzięki podpisanym umowom, placówka zostanie wyposażona w sprzęt najnowszej generacji za ponad 2 mln zł.
We wsi Jaźwiska na terenie gminy Gniew zostanie wybudowany chodnik. Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od prawie 40 lat. Dzięki niej zwiększy się bezpieczeństwo przechodzących wzdłuż drogi powiatowej.
Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą składać wnioski o dotacje na zadrzewienie, zakrzewienie i ukwiecenie swoich nieruchomości. Na akcję, zorganizowaną przez władze samorządowe, przeznaczono łącznie 60 tysięcy złotych.
– To pierwsza taka akcja w historii naszego miasta. Jest to ewenementem w skali kraju. Podobna organizowana jest tylko w Łodzi – mówi Sebastian Brauer, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim.
Wnioski o dotację będą przyjmowane w starogardzkim ratuszu do 20 sierpnia. Na realizację każdego z zadań można uzyskać do trzech tysięcy złotych. Regulamin akcji dostępny jest na stronie internetowej Starogardu Gdańskiego.
W najbliższy piątek rozpocznie się w Gniewie trzydniowy XX Festiwal Historyczny Vivat Vasa. Imprezę zainauguruje turniej husarski na łąkach nadwiślańskich, a zakończy historyczne biesiadowanie na rynku miejskim. Kulminacją festiwalu będzie inscenizacja bitwy pod Gniewem stoczonej w 1626 roku pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji. Odbędzie się ona na łąkach nadwiślańskich w sobotę o godz. 20.
Wiceburmistrz Joanna Kamińska podkreśla, że pomysł na imprezę powstał przed laty w środowisku husarii gniewskiej, grupy rekonstruktorów, którą dowodzi kasztelan zamku gniewskiego Jarosław Struczyński. – Bez ich zapału festiwal nie przetrwałby tylu lat – dodaje wiceburmistrz.
Patronat nad tegoroczną edycją Festiwalu Historycznego Vivat Vasa w Gniewie objął wiceminister kultury Jarosław Sellin. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na miejskim portalu internetowym.