Osoby, które do tej pory nie spisały się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, będą mogły to zrobić, korzystając z mobilnych punktów spisowych. Na Pomorzu będzie ich kilkanaście – niektóre jednorazowe, podczas imprez plenerowych, inne cykliczne – na przykład w każdą środę sierpnia na Zielonym Rynku na gdańskim Przymorzu. Nie trzeba mieć ze sobą dowodu, wystarczy znać swój PESEL.
Urząd Statystyczny w Gdańsku wyszedł z inicjatywą, która ma pozyskać więcej osób do spisu. Dlatego zdecydował się na stworzenie mobilnych punktów spisu na targowiskach, w siedzibach spółdzielni mieszkaniowych, domach kultury, by pomóc osobom, dla których spisanie się przez internet jest sporym wyzwaniem. Punkty „pod chmurką” będą funkcjonować do momentu zakończenia trwania spisu powszechnego, czyli do końca września.
LOKALIZACJA PUNKTÓW
Lista dostępności spisowych punktów mobilnych jest aktualizowana na bieżąco. Można ją znaleźć na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
– Punkty te można znaleźć podczas różnych imprez plenerowych o charakterze kulturalno-sportowym, które odbywają się w naszym województwie. Mogą to być więc różnego rodzaju festyny, pikniki, kina plenerowe czy wystawy. Dostępne będą także w trakcie dożynek, organizowanych w różnych gminach na terenie Pomorza. Jeśli chodzi o Trójmiasto, to zlokalizowane są głównie w klubach osiedlowych i na rynkach – mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.
– Mobilne punkty spisowe tworzone są głównie dla tych, którzy nie dokonali do tej pory samospisu internetowego. Przede wszystkim z myślą o osobach starszych, poruszających się głównie po osiedlach, znanych im miejscach, odwiedzających zarządy, spółdzielnie czy kluby osiedlowe, ale także lokalne ryneczki. Tworzymy je, aby pomóc w spisaniu się osobom, które nie mają dostępu do internetu – dodaje Zbigniew Pietrzak.
Zanim udamy się do mobilnego punktu spisowego, trzeba upewnić się, czy informacja o jego funkcjonowaniu jest aktualna dzwoniąc pod numer telefonu 58 76 83 210.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA DOKONAĆ SPISU?
Samospisu można dokonać osobiście poprzez internet lub infolinię. Można także udać się do najbliższego urzędu gminy, bądź oddziału statystycznego. Rachmistrzowie spisowi będą przeprowadzać rozmowy bezpośrednie i telefoniczne. Odmowa udzielenia informacji dotyczącej spisu grozi karą grzywny.
– Główna metoda to spis internetowy. W tej chwili również można się spisać w drodze wywiadu telefonicznego na własne żądanie, dzwoniąc na infolinię spisową. Może zdarzyć się tak, i to jest częsta sytuacja, że zadzwoni do nas rachmistrz spisowy z własnej inicjatywy bądź zapuka do mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego. Nie możemy odmówić. Ale nie będzie się trzeba wtedy spisywać przez internet – wyjaśnia Zbigniew Pietrzak.
Metody spisowe:
Spis telefoniczny
Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz, nie możemy odmówić spisu. Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.
Spis w punktach spisowych
Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu, przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.
Lokalizacje punktów:
Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12. Rezerwacja wizyt tel. 58 52 44 500 lub elektroniczna rezerwacja
ul. Partyzantów 74. Rezerwacja wizyt tel. 58 52 44 500 lub elektroniczna rezerwacja
Urząd Statystyczny w Gdańsku
ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.
Samospis – najlepsza forma spisu
Jeżeli chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz. Formularze dostępne są w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 roku. W województwie pomorskim, według stanu na koniec lipca 2021 roku, spisanych jest ponad 46 procent osób (wskaźnik dla Polski to blisko 50 proc.). W Gdańsku spisało się dotąd nieco ponad 47 procent mieszkańców.
Marta Włodarczyk/mk