Rolnicy, którzy ponieśli szkody w wyniku gradobicia w Stegnie 27 lipca, mogą jeszcze ubiegać się o odszkodowania. Potrzebne dokumenty są dostępne w Urzędzie Gminy oraz na samorządowej stronie internetowej. Wnioski będą przyjmowane do piątku. W wyniku zdarzenia najbardziej ucierpieli plantatorzy rzepaku.
Wicewójt Stegny Tomasz Gajewski mówi, że na razie wpłynęły trzy wnioski. – Gdy zamkniemy ich przyjmowanie, wystąpimy do wojewody o powołanie komisji, która zajmie się oszacowaniem strat – zapowiada.
Odszkodowania dla rolników pochodzić będą z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W sierpniu mieszkańcy Żuław będą mieli kolejne okazje, by zaszczepić się przeciwko COVID-19. Już w tę sobotę mobilny punkt będzie działał w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Miłoradzu. W godzinach od szesnastej do osiemnastej osoby pełnoletnie będą mogły zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson bez wcześniejszej rejestracji. Na miejscu wystarczy pokazać dokument tożsamości.
Z kolei 17 sierpnia mobilny punkt z jednodawkową szczepionką zostanie utworzony w świetlicy wiejskiej w Lasowicach Wielkich. Do 13 sierpnia gmina Malbork prowadzi zapisy telefoniczne pod numerem 506 194 243.
W sobotę 7 sierpnia w Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się Święto Wody. Na czas całodziennej imprezy przewidziano szereg atrakcji, między innymi paradę łódek, koncert pieśni szantowych, biesiadę oraz rejsy po rzece Tudze.
Dla Moniki Jastrzębskiej-Opitz, dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i zarazem jednej z pomysłodawczyń imprezy, zbliżające się uroczystości są przede wszystkim okazją do podkreślenia roli, jaką w życiu Nowego Dworu Gdańskiego odgrywa Tuga.
– To arteria, która przepływa przez całe miasto i wokół której koncentruje się życie – podkreśla nasza rozmówczyni.
Szefowa ŻOK-u liczy, że Święto Wody zapisze się na stałe w kalendarzu corocznych imprez stolicy Żuław. Szczegółowy program tegorocznych uroczystości można znaleźć na stronie internetowej ośrodka.
Władze Sztutowa wygospodarowały pięćsetmetrowy odcinek plaży między stolicą gminy a Kątami Rybackimi dla osób, które chciałyby plażować ze swoimi czworonożnymi pupilami.
Wójt Robert Zieliński zapewnia, że każdy, kto skorzysta z wejścia numer 56, znajdzie w pełni przystosowaną do potrzeb psów plażę.
– Znajdują się tam dystrybutory z woreczkami, kosze, do których można wrzucać wypełnione już woreczki oraz toaleta dla psów – mówi samorządowiec.
Wójt zapewnia, że w przypadku dużego zainteresowania turystów gmina wygospodaruje kolejny odcinek plaży dla czworonogów. Ma z czego – plaże w gminie Sztutowo mają dziesięć kilometrów długości.
15 milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, planuje pozyskać gmina Przechlewo. Samorząd złożył trzy wnioski o dofinansowanie. Zakładają one kolejno: rozbudowę przedszkola gminnego, modernizację kompleksu sportowego oraz remont punktu selektywnej zbiórki odpadów.
– Bardzo liczymy na rządowe wsparcie, bo bez tych pieniędzy nie ma szans na realizację tych zadań – uważa Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo. – Są to inwestycje bardzo kosztowne i gminy nie stać, aby samodzielnie te inwestycje zrealizować, dlatego liczymy, że złożone przez nas wnioski otrzymają dofinansowanie i trzymamy za nie kciuki.
Zdaniem władz gminy, spośród wszystkich trzech wnioskowanych inwestycji, rozbudowa przedszkola jest najbardziej pilna. W obecnym obiekcie brakuje już miejsca. Z tego powodu młodsze grupy przedszkolne są przenoszone do sąsiedniego żłobka. W Przechlewie zainteresowanych posłaniem dziecka do przedszkola jest więcej niż miejsc w placówce.