Wielu osobom Tczew kojarzy się jedynie z tym, że jest to jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych. Tymczasem to miasto ze wspaniałą historią, skrywające wiele tajemnic. Znajduje się tu także wiele obiektów, które warto odwiedzić. Przekonaliśmy się o tym, ponieważ właśnie z Tczewa nasze mobilne studio nadawało kolejną audycję z cyklu „Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk”.
Wóz transmisyjny Radia Gdańsk w piątek 6 sierpnia zaparkował na tczewskim rynku, przy Placu Hallera. I właśnie stąd nadawaliśmy na żywo wakacyjny program. Oczywiście i tym razem nie zabrakło wyjątkowych gości i ciekawych opowieści.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Jako pierwszy odwiedził nas Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Opowiedział o unikatowych przedmiotach i archiwalnych materiałach, które biblioteka ma w swoich zbiorach. A jest tego niemało: rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe, wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty i wiele, wiele innych. A wszystkie one potrafią „mówić” i snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier.
– Biblioteka od ponad czterdziestu lat zbiera teksty, dotyczące Tczewa i najbliższych okolic. Mamy imponujące zbiory. Najstarsze pochodzą z XVII wieku. To mapy, pokazujące Tczew z okresu bitew szwedzkich – mówił Krzysztof Korda.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Krzysztof Korda przyznał, że życie „ucieka” ze Starego Miasta i przenosi się w stronę galerii handlowych, zlokalizowanych z dala od centrum Tczewa. – Jest projekt rewitalizacji Starego Miasta, mającej na celu, jak wskazuje nazwa, przywrócenie mu życia. Były między innymi inwestycje samorządu w Fabrykę Sztuk, która znajduje się na obrzeżach Starego Miasta – wskazywał.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
We wspomnianej Fabryce Sztuk pracuje etnograf Kamila Gillmeister, która przybliżyła słuchaczom postać znanego tczewskiego malarza. – Jarosław Kukowski, mieszkający w Tczewie, jest znany nie tylko osobom związanym ze sztuką. To jeden z najlepszych obecnie malarzy. Jego twórczość zalicza się do surrealizmu lub fotorealizmu – opowiadała.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Warto wiedzieć, że w Tczewie urodził się Grzegorz Ciechowski, znany polski muzyk rockowy i kompozytor. W tym miesiącu zorganizowany zostanie tczewski festiwal poświęcony właśnie Ciechowskiemu. Do uczestnictwa w nim zachęcała Małgorzata Kruk, kolejna przedstawicielka Fabryki Sztuk. – Grzegorz Ciechowski to dla nas ważna postać. Osoba znana, którą możemy się szczycić. Był to muzyk wielkiego formatu i bardzo cieszymy się, że w tym roku odbędzie się kolejny festiwal poświęcony jego pamięci. Wydarzenie organizowane jest z inicjatywy Józefa Galickiego, a odbędzie się 28 i 29 sierpnia w Centrum Kultury i Sztuki – mówiła.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
Małgorzata Kruk zapraszała też do obejrzenia tczewskich muzealiów. – W ogólnodostępnym miejscu Fabryki Sztuk, czyli w nowym holu przy ulicy 30 Stycznia, wyeksponowaliśmy najciekawsze muzealia związane z dziejami Tczewa. Jest wśród nich znalezisko sprzed 170 lat dotyczące Mostu Tczewskiego. To pamiątkowa tablica i kapsuła czasu – wskazywała.
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
raf/MarWer