Forma architektoniczna, która stoi przy wiadukcie „Brama Oliwska” w Gdańsku, powstała w 2012 roku. Składa się jednak z części pochodzących z początku XX wieku. Teraz na instalacji zamontowano tabliczkę pamiątkową, która nawiązuje do czasów socrealizmu i w przewrotny sposób… nakazuje fotografowanie.
Część instalacji to fragment węzła podporowego dźwigara kratownicowego wiaduktu „Brama Oliwska”, pochodzącego z 1907 roku. To charakterystyczny element dźwigarów, który dokumentuje wysoki poziom techniki mostowej z przełomu XIX i XX wieku. Wśród przestrzennych, intensywnie czerwonych kształtów, znalazł się też granitowy cios podłożyskowy z wiaduktu kolejowego przy ulicy Słowackiego w Gdańsku. Został on wybudowany w 1915 roku.
NAKAZ CZY ZAKAZ?
W czasach socrealizmu, na obiektach strategicznych z punktu widzenia obronności, umieszczano oznakowania zakazujące ich fotografowania. Widniały na budynkach państwowych, fabrykach, dworcach czy mostach. Zaczęły jednak znikać wraz z rozwojem fotografii satelitarnych. Jedyną oryginalną tablicę, która zachowała się w Gdańsku do dzisiaj, postanowiono nieco przerobić. Pierwotny „zakaz fotografowania” zmieniono na „nakaz”. Nadal jednak czytelne są obie formy i wyraźnie widać, która z nich jest tą pierwotną, a która to modyfikacja.
Tablica ma dopełniać formę architektoniczną. Pomysłodawcą montażu oznakowania jest Jacek Kamiński z działu obiektów inżynierskich Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jest też jednocześnie odpowiedzialny za ideę samej instalacji, która łączy ze sobą przesłanie historyczne i walory artystyczne.
ua