Nowy mural w przestrzeni miejskiej Starogardu Gdańskiego. Malowidło, które zostanie oficjalnie odsłonięte w środę, zostało stworzone, by zwrócić uwagę na potrzeby najmłodszych.
– Mural ma duże znaczenie symboliczne. Przedstawia nieco ponury, czarno-biały wizerunek chłopca z wielkimi, kolorowymi skrzydłami. Te skrzydła to symbol dawania siły. To skrzydła, które uwalniają od trudnej i bolesnej przeszłości – mówi Monika Kamińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Z doświadczenia wiemy, że nawet najtrudniejsze dzieciństwo, przy odpowiednim wsparciu, z czasem może nabrać kolorów. Mural dodatkowo opatrzony jest hasłem „Daj dziecku siłę”. Chcieliśmy, aby przekaz był mobilizujący dla odbiorców i mówił że każdy z nas, dorosłych, powinien być uważny na dzieci, otaczać je opieką i chronić.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 2015 roku prowadzi w Starogardzie Gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom. Uroczyste odsłonięcie muralu na os. Mikołaja Kopernika 36 zaplanowano na godzinę 11:00.
Kończy się przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego Starogardu Gdańskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły już tylko do północy. Do rozdysponowania jest milion złotych.
– Weryfikacja wniosków potrwa do 25 sierpnia. Od 20 września trwać będzie głosowanie na projekty, które zakończy się 11 października. 13 października poznamy zwycięskie projekty – mówi zastępca naczelnika wydziału informacji społecznej w starogardzkim ratuszu Małgorzata Rogala.
Projekty do budżetu obywatelskiego można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej.
Mieszkańcy Gniewa oraz turyści mogą poznać historię miasta dzięki mobilnej grze miejskiej. Jej premiera odbyła się w trakcie Festiwalu Historycznego Vivat Vasa. Uczestnicy gry pokonują trasę wiodącą m.in. przez rynek, gotycką farę, zamek i ratusz.
– Zmierzamy od punktu do punktu i rozwiązujemy zagadki, odpowiadamy na pytania. To bardzo fajna forma spędzenia czasu – mówi Szymon Jabłoński z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie.
Pokonanie trasy zajmuje około godziny. By zagrać w „Vivat Gniew”, wystarczy pobrać na telefon bezpłatną aplikację ActionTrack i zeskanować kod QR umieszczony na drzwiach biblioteki.
Bezpłatne warsztaty przyrodnicze dla dzieci z powiatu tczewskiego. Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek w Parku Miejskim w Tczewie i będzie dotyczyło ptaków.
– Zaplanowaliśmy szereg różnych zabaw i gier animacyjnych związanych z tropieniem śladów, rozpoznawaniem ptaków, ich dźwięków czy gniazd, które budują. Zajęcia są dla dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat. Obowiązkowo musi być z nimi opiekun. Warsztaty potrwają około trzech godzin. Rozpoczną się o 10:00 – mówi Grzegorz Pawlikowski z grupy inicjatywnej Dzicy Przyrodnicy.
Na zajęcia obowiązują zapisy. Szczegóły można znaleźć >>> TUTAJ.
Filip Jędruch, Witold Chrzanowski/ua