Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udostępniło dwa wyjątkowe militarne eksponaty: pistolet i karabin maszynowy. To ramach akcji „Wejście w historię”.
– Pokazujemy obiekty będące w zbiorach muzeum już od dawna, albo te, które są nowymi nabytkami. Staramy się, aby prezentowane obiekty pozostawały w związku z ważnymi wydarzeniami historycznymi z okresu II wojny światowej – przypomniał o znaczeniu akcji „Wejście w historię” p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt.
Pierwszy eksponat to pistolet Browning M1900 kaliber 7,65 mm. – Odnaleziony został w 2019 r. przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków. Jest jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odkrytym w trakcie badań archeologicznych, kontekstowo związany z obroną Westerplatte i żołnierzami, którzy bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. Pistolet został odnaleziony w jednej z mogił, gdzie spoczywały szczątki pięciu osób. – zaznacza Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego muzeum. – Wszyscy ci żołnierze zginęli 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania wartowni nr 5. Pistolet odnaleźliśmy przy lewej kości udowej jednego z poległych żołnierzy, co wskazuje, że mógł on znajdować się w kieszeni munduru – dodaje.
(fot. MIIWŚ/Ł. Rosielewski)
Druga broń to karabin maszynowy. – Jest to wyprodukowana w Polsce wersja amerykańskiego karabinu maszynowego Browning. Przed wojną i w czasie kampanii polskiej 1939 roku był to podstawowy ciężki karabin maszynowy, jaki znajdował się na wyposażeniu. Wyprodukowano ich około 8 tysięcy sztuk. W tego typu broń uzbrojona była również załoga z Westerplatte – znajdowało się tam ok. 18 sztuk tego typu karabinu. Został pozyskany dzięki współpracy z policją i prokuraturą z Legionowa. Bardzo się cieszymy, że jednostki z różnych rejonów Polski zwracają się do nas, przekazując broń i różne przedmioty przejęte w czasie śledztw – dodaje Wojciech Łukaszun, kierownik działu zbiorów w muzeum.
(fot. MIIWŚ/Ł. Rosielewski)
Eksponaty znajdują się przy głównym wejściu do MIIWŚ na poziomie -1 i będą tam prezentowane do początku października. Docelowo znajda się na wystawie mającego powstać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Aleksandra Nietopiel/mrud