Mieszkańcy Tczewa mogą oddawać głosy na projekty Budżetu Obywatelskiego. Do zagospodarowania w tej edycji jest ponownie milion złotych. Zaszła jednak duża zmiana jeśli chodzi o sposób głosowania. Każdy z mieszkańców ma tylko jeden głos.
– Już spływają pierwsze głosy, wszystko działa. Można głosować przez Internet i w formie papierowej – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.
Projektów w tczewskim budżecie obywatelskim jest siedemnaście. Dwanaście z nich to projekty tzw. duże, których budżet powinien zamknąć się w kwocie 250 tysięcy złotych.
RÓŻNORODNE POMYSŁY
Pomysły mieszkańców są różnorodne. Od poprawy infrastruktury, przez inwestycje w monitoring, aż po wielki przestrzenny napis, który miałby się pojawić na bulwarze nadwiślańskim. Podświetloną konstrukcję otoczyłyby ławki.
Głosy można oddawać osobiście lub za pomocą interaktywnego formularza w Internecie. Wziąć udział mogą wszyscy mieszkańcy miasta, ale należy pamiętać o ograniczeniu i jednym głosie na mieszkańca. W przypadku oddania większej liczby głosów zostaną one unieważnione. Głosowanie potrwa do 10 września.
PROJEKTY DUŻE, DO 250 TYS. ZŁ
1 – Monitoring wizyjny newralgicznych punktów w Tczewie (ul. Stanisławskiego; ul. Ściegiennego; ul. J. Narodu; pętla Czyżykowo; skrzyżowanie ul. Saperska, J. Narodu, Wojska Polskiego; ul. Żwirki skwer z fontanną; skrzyżowanie ul. Kościuszki, Słowackiego, Wyszyńskiego; skrzyżowanie ul. J. Narodu, al. Zwycięstwa, ul. Saperska; skwer 750-lecia miasta Tczewa).
2 – Remont (wymiana) chodnika wzdłuż budynku mieszkalnego przy ul. Polnej 4.
3 – Montaż naświetlaczy na przejściach dla pieszych w następujących miejscach: ul. Armii Krajowej na wysokości ul. Kasztanowej; ul. Armii Krajowej na wysokości Mon Blanc; al. Kociewska-w środku odcinka ul. Jagiellońska – ul. Żwirki, ul. Grunwaldzka – pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym, a przedszkolem Twoja Niania; przejścia dla pieszych przy ul. Chopina na wysokości ul. Rybackiej oraz ul. Podgórnej; dwa przejścia dla pieszych na ul. Saperskiej w pobliżu SP 11.
4 – Budowa ciągu pieszo-rowerowego łączącego ulice ks. Bernarda Sychty i ul. Fenikowskiego.
5 – Montaż stołów do gier oraz do piknikowania na terenie rekreacyjnym na Bulwarze Nadwiślańskim oraz na terenie rekreacyjnym z fontanną przy ul. Żwirki.
6 – Montaż kamer monitoringu wraz z rejestratorem: ul. Armii Krajowej- deptak od ul Topolowej; ul. Traugutta /ul. Armii Krajowej; Rondo Kociewskie; park przy placu zabaw i stawku przy ul. Czerwonego Kapturka/ul. Kubusia Puchatka; Park Miejski – przy fontannie z żabkami; skrzyżowanie ul. Puławskiego z ul. Czyżykowską, deptak przy ul. Jasińskiego i Armii Krajowej.
7 – Rodzinna Kanonka, czyli doposażenie istniejącego placu zabaw oraz „street workout” o nowe urządzenia i budowa ogrodzonego wybiegu dla psów z urządzeniami służącymi do zabawy oraz z pojemnikami na odchody.
8 – Montaż wielkoformatowego, podświetlonego napisu przestrzennego 3D „TCZEW” z elementem Gryfa na Bulwarze Nadwiślańskim.
9 – Wymiana ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 5 wzdłuż ul. Obr. Westerplatte i ul. Lecha.
10 – Postawienie wiat nad stołami i ławkami przy grillu na os. Staszica przy ul. Spółdzielczej.
11 – Wymiana witaczy na wjeździe do miasta od strony Gdańska, Czarlina i Bałdowa oraz postawienie witacza na wjeździe do Tczewa od strony dojazdu z autostrady A1.
12 – Stworzenie zielonego terenu rekreacyjnego z utwardzonym placem do wypoczynku.
PROJEKTY MAŁE, DO 25 TYS. ZŁ
1 – Montaż kamery obrotowej na słupie oświetleniowym przy ul. Jedności Narodu.
2 – Rozbudowa systemu monitoringu jakości powietrza smog.alarmowy.pl o cztery nowe czujniki w lokalizacjach: Os. Witosa, skrzyżowanie ul. Bałdowskiej z Nowowiejską, rondo przy ul. Rokickiej, skrzyżowanie ul. Gdańskiej z al. Zwycięstwa.
3 – Montaż stojaków rowerowych w różnych lokalizacjach miasta: sklepy, tereny zielone, instytucje i inne ważne miejsca odwiedzane przez mieszkańców.
4 – Uzupełnienie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż Kanału Młyńskiego o montaż ławek, koszy na śmieci i psie odchody oraz nasadzenia zieleni.
5 – Montaż dwóch zestawów (huśtawka i hamak) dla dorosłych na placach zabaw na Bulwarze Nadwiślańskim oraz na terenie rekreacyjnym przy TCSiR – Kanonce.
Głosować można —> TUTAJ.
Filip Jędruch/raf/ua