Błękitny Patrol WWF zwraca się do turystów z apelem o niezbliżanie się do fok odpoczywających na brzegu. – Ciekawość nie może być ważniejsza niż dobro zwierząt – podkreślają przyrodnicy.
– Nie płoszcie fok, dajcie im odpocząć – apelują do turystów przedstawiciele Błękitnego Patrolu WWF. Niemal każdego dnia na polskim wybrzeżu wolontariusze są wzywani do tych ssaków.
– Ludzie, którzy przyjeżdżają nad Bałtyk nawet nie zdają sobie sprawy, że te zwierzęta mogą się pojawić. Jeśli zauważają fokę, czasami nie pozwalają jej wyjść, ponieważ uważają, że musi być w morzu. Jeżeli wychodzi na brzeg, to w ich mniemaniu trzeba jej pomagać i polewać ją wodą. Oczywiście takich rzeczy nie robimy. Jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, to odsunąć się od foki i dać jej spokojnie odpocząć w swoim siedlisku – podkreśla. I zauważa, że z roku na rok świadomość społeczeństwa nieznacznie rośnie.
35 MAŁYCH FOK W SZPITALIKU
W Bałtyku żyje ponad 30 tysięcy fok szarych. Foczy szpitalik przy Stacji Morskiej w Helu przyjął w tym roku 35 foczych szczeniąt, które wymagały rehabilitacji.
W ramach foczych patroli polskiego wybrzeża pilnuje 200 wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Informacje o ssakach zgłaszać można pod numerem 795 536 009 lub 601 88 99 40 (numer telefonu Stacji Morskiej w Helu).