Jak stworzyć bezpieczny dom dziecku obarczonemu bagażem trudnych doświadczeń? Podpowiedzą eksperci podczas dnia otwartego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który odbędzie się w środę 25 sierpnia.
Do dyspozycji zainteresowanych będą między innymi psycholodzy, pedagodzy i trenerzy szkolący kandydatów na rodziców. Specjaliści odpowiedzą na pytania o wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie, psychologiczne i prawne, jakie przysługuje rodzinom zastępczym. Poradzą, jak przygotować się do pełnienia roli zastępczego rodzica i jakie warunki trzeba spełnić, by nim zostać.
– Zachęcam osoby, które rozważają założenie rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka do uczestnictwa w dniu otwartym w ośrodku. Być może właśnie po konsultacji z naszymi specjalistami łatwiej będzie podjąć decyzję o życiowej zmianie. Bycie rodzicem zastępczym to odpowiedzialność i praca. Ta rola może się jednak okazać nie tylko zawodowym, ale i życiowym spełnieniem. Zapraszam Państwa do kontaktu – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR.
Obecnie w Gdańsku funkcjonują 362 rodziny zastępcze i 15 rodzinnych domów dziecka, pod opieką których znajduje się ponad 600 dzieci.
PRZYNAJMNIEJ JEDNA OSOBA MUSI ZARABIAĆ
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może tworzyć małżeństwo lub osoba, którzy między innymi nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie mają ograniczonej zdolności do czynności prawnych i są w stanie zapewnić warunki umożliwiające zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka (przynajmniej jeden członek rodziny zastępczej niezawodowej musi mieć stałe źródło dochodów).