Wakacje to czas wypoczynku, ale też podróży i poznawania nowych miejsc. A ciekawych zakątków, skrywających niezwykłe historie oraz położonych na przepięknych krajobrazowo obszarach, na Pomorzu nie brakuje. Przez całe wakacje nasza radiowa ekipa odwiedza takie miejsca. Zapraszamy na kolejną podróż – tym razem wybierzemy się do Pruszcza Gdańskiego oraz do Sierakowic.
Nasze mobilne studio odwiedziło już wiele miejscowości, jak choćby Gdynię, Chmielno, Starogard Gdański, Tczew, Kościerzynę czy Będomin. Gdzie tym razem zaprowadzą nas pomorskie ścieżki? W piątek 20 sierpnia wybierzemy się do Pruszcza Gdańskiego, natomiast w sobotę 21 sierpnia będziemy zwiedzać Sierakowice. Zapraszamy na audycję z cyklu „Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk”, podczas której będziemy odkrywać nieznane, rozmawiać z interesującymi i inspirującymi ludźmi, próbować pomorskich specjałów i spotykać się z wami – naszymi słuchaczami.
MIASTO NA BURSZTYNOWYM SZLAKU
W piątek, punktualnie w południe, zaczniemy naszą audycję z plenerowego studia, które stanie w samym centrum Pruszcza Gdańskiego. To miasto leżące na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego, przepływa przez nie rzeka Radunia. Ma historię sięgającą VIII w p.n.e., bo właśnie w tym okresie pojawili się na tych terenach pierwsi osadnicy. Bliskie położenie względem Morza Bałtyckiego było korzystnym czynnikiem rozwoju osady. W okresie Imperium Rzymskiego kwitło tu wytwórstwo oraz docierała większość ekspedycji kupieckich, przemierzających szlak bursztynowy.
Ale nie tylko o historii będziemy mówić. Do mobilnego studia zaprosimy – jak zwykle – ciekawych gości. Jako pierwszy odwiedzi nas Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. Czuwa on od wielu lat nad życiem kulturalnym miasta, opowie zatem o rozmaitych wydarzeniach, na które warto się wybrać. Następnie porozmawiamy z Anną Krawycińską, zastępcą dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Okazja do rozmowy jest znakomita, ponieważ właśnie w piątek, punktualnie w południe, w Parku Miejskim zakończy się piknik czytelniczy. Kolejnym naszym gościem będzie Daniel Saulski, aktor, wokalista, reżyser i organizator turnieju łuczniczego.
Zaprosimy także wszystkich do udziału w konkursie, w którym do wygrania będzie wyjątkowy plecak piknikowy Radia Gdańsk z nakryciem dla czterech osób. Tradycyjnie już będziemy także szukać Pomorskiego Przysmaku – tym razem bohaterką naszego spotkania będzie… cytronszpajza. Cóż to takiego? Aby się dowiedzieć, wystarczy włączyć radioodbiornik.
Zapraszamy, bądźcie z nami w godzinach od 12:00 do 15:00.
KASZUBSKIE KRAJOBRAZY I PAPIESKI OŁTARZ
W sobotę, 21 sierpnia, poznamy natomiast ciekawostki i atrakcje jednej z gmin powiatu kartuskiego. Nasz satelitarny wóz transmisyjny zatrzyma się bowiem na rynku, przy zabytkowym Kościele Św. Marcina, w Sierakowicach. Miejscowość, która jest stolicą gminy, leży na zachodnim obrzeżu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, a zatem na kaszubskich wzgórzach wśród przepięknych jezior i lasów. W Sierakowicach mają swój punkt końcowy (lub początkowy) trasy trzech szlaków turystycznych: Szlak Kaszubski, Szlak Wzgórz Szymbarskich i Szlak Kamiennych Kręgów. Z obiektów, które warto zobaczyć, w pierwszej kolejności trzeba wymienić drewniany, zabytkowy kościół parafialny św. Marcina z początków XIX wieku oraz cmentarz kościelny. Obowiązkowo trzeba się także wybrać do utworzonego w 2006 roku Parku Kulturowego Ośmiu Błogosławieństw, gdzie znajduje się między innymi ołtarz papieski z 1999 roku z Pelplina.
Warto dodać, że w Sierakowicach bardzo popularny jest aktywny styl życia. Nie brakuje nowoczesnych obiektów sportowych oraz chętnych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do naszego studia gości, którymi będą: Maciej Lewandowski, trener i wiceprezes zarządu Gminnego Klubu Sportowego Sierakowice oraz Rafał Makurat, prezes zarządu Klubu Sportowego Bat. Odwiedzi nas też Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice, który będzie zachęcać do odwiedzenia tej urokliwej, kaszubskiej gminy.
Zapraszamy do słuchania naszej audycji od godz. 12:00.
Rafał Korbut