W Człuchowie zostanie wyremontowanych pięć ulic osiedlowych o łącznej długości prawie 4 kilometrów. Wszystkie projekty otrzymały rządowe wsparcie. Dzięki temu, do wartych ponad dziewięć milionów złotych inwestycji, samorząd będzie musiał dołożyć zaledwie dwa. Prace już trwają.
Wyznaczone do naprawy ulice to: Kościuszki, Racławicka, Wyszyńskiego, Lawendowa i Bema. Pierwsze cztery będą gotowe jeszcze w tym roku. Piąta zostanie oddana do użytku najpóźniej w maju 2022.
– Największą zmianę odczują mieszkańcy ulicy Lawendowej. Jest to bardzo ruchliwy trakt, który jeszcze niedawno był drogą gruntową – mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa.
– Mieszkańcy bardzo czekali na modernizację tej ulicy, ponieważ oprócz domków jednorodzinnych powstały tam dwa bloki mieszkalne. Była pilna potrzeba, aby wyremontować tę drogę – dodaje Ryszard Szybajło.
Wszystkie nowo budowane drogi będą utwardzone kostką betonową lub asfaltem. Powstaną przy nich także nowe chodniki, ciągi rowerowe, przejścia dla pieszych i oświetlenie uliczne.
W Kartuzach rozbudowy i gruntownego remontu doczeka się budynek socjalny przy stadionie miejskim. Inwestycja pochłonie 3,6 mln zł z czego 1,5 mln złotych to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
– Kartuskie drużyny są niezwykle mocne. Dlatego chcemy doceniać i wspierać naszych sportowców w dalszym rozwoju, tworząc coraz lepsze warunki. Stąd mamy rozbudowę tego budynku i przy okazji bardzo gruntowny remont, dzięki któremu zaplecze socjalne dla sportowców zyska nowe oblicze – zaznacza zastępca burmistrza Katuz, Sylwia Biankowska.
Budynek socjalny przy miejskim stadionie zyska dodatkową kondygnację, cztery kompleksy szatniowe, węzły sanitarne oraz pomieszczenia dla trenerów.
146 ton azbestu jeszcze w tym roku planuje usunąć i zutylizować gmina Przechlewo. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska na wykonanie tej operacji. Demontażem, wywiezieniem i utylizacją takich materiałów musi się jednak zająć specjalistyczna firma.
– Jeszcze 10 lat temu w całej gminie Przechlewo do utylizacji było prawie 2400 ton tej szkodliwej substancji. Do tej pory wywieziono zaledwie jedną czwartą. Azbest wciąż można znaleźć w wielu miejscach – mówi Dariusz Szopiński z Urzędu Gminy Przechlewo.
– Chodzi tu w głównej mierze o budynki gospodarcze, budynki budownictwa mieszkaniowego. To obiekty ze starszą datą powstania oraz inne, na przykład domki wczasowe, stare altany turystyczne i tym podobne – dodaje Dariusz Szopiński.
Tymczasem unijne prawo nakazuje pozbycie się azbestu najpóźniej do końca 2032 roku. Gminy niejednokrotnie same namawiają mieszkańców do wymiany azbestowych pokryć dachowych, organizując im nawet firmy, które zrobią to profesjonalnie i za darmo. Jedynym kosztem właściciela nieruchomości będzie ponowne pokrycie obiektu bezpiecznym materiałem.
Do jesieni w Czaplach, w gminie Żukowo powstanie chodnik. 600 metrowy ciąg pieszy będzie kontynuacją tego istniejącego przy wjeździe od strony Leźna.
O inwestycję mieszańcy zabiegali od lat, skarżąc się na bezpieczeństwo poruszania się wąską drogą bez pobocza. Problem spotęgowały budowy hal magazynowych na granicy z Gdańskiem.
Część środków na wartą 920 tysięcy złotych inwestycję pochodzi właśnie od nich. Urzędnicy dodają, że przygotowywana jest jednocześnie dokumentacja ścieżki dla pieszych prowadzącej do Czapel od trasy Leźno-Pępowo.
Robert Groth/Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski