W Gdańsku oddano hołd Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi”. To 75. rocznica śmierci i 5 rocznica państwowego pogrzebu tych bohaterów. Główne obchody odbyły się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
– Prawda o „Ince” i „Zagończyku” dojrzewała bardzo długo. W tych dwóch postaciach możemy opowiedzieć całą historię Polski, ale też historię Polski kolonialnej po 1945 roku. Tej Polski, która starała się wymazać polskich bohaterów z powszechnej świadomości. Bardzo cieszymy się, że te postaci teraz odżywają. Widzimy na Cmentarzu Garnizonowym tłumy od wielu lat – mówi doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
PREMIERA WYSTAWY
Odbyła się też premiera wystawy biograficznej IPN pod nazwą „Danuta Siedzikówna «Inka»”. Wystawę można oglądać przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku od strony ulicy Podkramarskiej.
Złożono także kwiaty pod tablicą pamięci pomordowanych w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku – brama aresztu od strony ul. 3 Maja. Odbyła się też msza św. w kościele Księży Salezjanów, czyli kościele pw. św. Jana Bosko w Gdańsku Oruni. Po Eucharystii złożono kwiaty przed pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” na Oruni.
(Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)
mn