Trwają konsultacje społeczne aktualizacji Programu Ochrony Wód Morskich. Wymagany przez unijne dyrektywy dokument ma wskazać kierunki ochrony morza na najbliższe sześć lat. Dotychczasowe główne założenia to większa ochrona dla morskich zwierząt i stworzenie lepszych zabezpieczeń przed śmieciami.
– Planujemy kontynuować działania dotyczące znakowania sieci rybackich, ustanawiania stref wyłączonych z zagospodarowania, edukacyjne dotyczące ograniczeń dla pewnych narzędzi połowowych – mówi Przemysław Gruszecki z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodne.
– Nowy dokument jeszcze więcej uwagi ma poświęcać zwierzętom morskim. To ograniczenia niepokojenia fok przez ludzi w miejscu rozrodu, ograniczenie hałasu podwodnego w obszarach Natura 2000. To także rozszerzenie listy gatunków chronionych i ograniczenie przyłowów morświna – wyjaśniają urzędnicy.
MORZE BARDZO WRAŻLIWE NA DZIAŁANIA CZŁOWIEKA
Program ma także zwiększać ochronę przed śmieciami z plaż i terenów portowych. – Wiele uwagi poświęcamy też zmniejszeniu eutrofizacji, czyli przeżyźnienia Bałtyku – dodaje Małgorzata Bogucka-Szymalska z Ministerstwa Infrastruktury.
– Działania są potrzebne, byśmy nie musieli pożegnać się z Bałtykiem, jaki znamy. To bowiem morze bardzo wrażliwe na działania człowieka – podkreślają specjaliści.
KILKADZIESIĄT TYSIĘCY TON ODPADÓW W POLSKICH WODACH
Jak szacują Wody Polskie, na polskich brzegach, także rzek, co roku jest kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów. Połowa z nich pochodzi z gospodarstw domowych.
Konsultacje, także w formule online potrwają do 5 października. Program ma być gotowy w pierwszej połowie 2022 roku. W ramach projektu pod hasłem „Chroń morze” na 4 września zaplanowano sprzątanie rezerwatu Mewia Łacha. 19 września odbędzie się ekospływ i sprzątanie Słupi.