Jak Lewica ocenia wprowadzenie stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy? Jak politycy tego ugrupowania zapatrują się na skręt Platformy Obywatelskiej w lewą stronę? Na te pytania odpowie „Gość Dnia Radia Gdańsk”. O 8:30 Jarosław Popek porozmawia z pomorską posłanką Lewicy Beatą Maciejewską.
W „Komentarzach Radia Gdańsk” gośćmi Olgi Zielińskiej będą Małgorzata Puternicka, blogerka i publicystka w serwisie Gdańsk Strefa Prestiżu i Michał Pacześniak, Radio Gdańsk. Parę minut po 9:00 porozmawiamy o homofobicznym ataku Barta Staszewskiego na rzecznika MSZ. Przyjrzymy się kwestii bezpłatnego parkingu na 400 miejsc dla urzędników z Gdańska, który powstał za publiczne pieniądze. Sprawdzimy też sytuację w Sejmie, gdzie gorącym tematem jest głosowanie w sprawie stanu wyjątkowego.
Coraz mniej czasu na zbieranie podpisów pod społecznym projektem emerytur stażowych. Jaka jest przyszłość tego projektu? O tym Iwona Wysocka porozmawia po 9:30 z Markiem Lewandowskim, rzecznikiem „Solidarności” oraz Dariuszem Wieczorkiem, ekonomistą UG, prezesem HCS Polska. W programie „Ludzie i Pieniądze” podyskutujemy też o tym, że zagraniczne fundusze wykupują mieszkania całymi blokami, tymczasem nabyte nieruchomości niekoniecznie trafiają dalej na rynek najmu. Jakie skutki ma to dla naszego rynku? Jak i czy uregulować działalność tych funduszy w Polsce? Ruszymy także do stolicy. Z Warszawy znikają trzy centra handlowe. W części będą przerobione na mieszkania. Czy podobny los spotka też inne tego typu placówki w kraju? Odpowiedź na antenie Radia Gdańsk.
Od 6 września osoby niepełnosprawne mogą składać skargi do PFRON na brak dostępności do podmiotu publicznego. Zaczynają też działalność centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością. Co z tego wynika? O to w programie „Więcej Serca i Mniej Barier” po 13:20 Joanna Matuszewska zapyta Dariusza Majorka, dyrektora gdańskiego oddziału wojewódzkiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
O 14:30 w wiadomościach regionalnych zajrzymy na Kociewie.
pb