Nowy asfalt, nowe chodniki i oświetlenie drogowe – tak po przebudowie wygląda ulica Długa w Męcikale koło Brus. Roboty drogowe już się tam zakończyły. Droga została oddana do użytku.
Zakres prac obejmował kompleksową budowę ulicy o długości prawie półtora kilometra. Wcześniej był to trakt szutrowy.
– Odcinek ten jest mocno uczęszczany nie tylko przez mieszkańców, ale również przez turystów – mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.
– To ważna droga dla miejscowości Męcikał. Jest tam dużo zabudowy mieszkaniowej. Była to też inwestycja przez wiele lat wnioskowana przez sołectwo i mieszkańców – dodaje Witold Ossowski.
Przy okazji prac drogowych zbudowano tam także instalację odwodnieniową. Są tam też progi spowalniające, bo droga, choć długa, nadal ma status ulicy osiedlowej.
Inwestycja kosztowała prawie 2,1 mln złotych. 890 tysięcy stanowiło rządowe dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
Podkówki butów sprzed kilkuset lat, przedmioty codziennego użytku i fragmenty ceramiki – to znaleziska odkryte przez archeologów podczas tegorocznych wykopalisk przy Zamku Krzyżackim w Człuchowie. To trzynasty sezon badań prowadzonych przy człuchowskiej warowni.
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego sukcesywnie przekopują otoczenie zamku w poszukiwaniu śladów jego świetności sprzed wieków. W przeszłości zamek w Człuchowie był uznawany za drugi po Malborku pod względem wielkości i rangi. Niestety, średniowieczne pożary, które trawiły miasto, a potem także zniszczenia wojenne spowodowały, że warownia została w znacznej części rozebrana.
– Dzisiaj próbuje się ocalić to, co jeszcze z zamku pozostało. Ważne są nawet nowo odkrywane mury, fosy, baszty, a nawet pozostałości po średniowiecznej zabudowie – mówi Marek Truszkowski, archeolog prowadzący badania.
– Dla nas ciekawe są pozostałości architektury, ponieważ od momentu zburzenia zamku tak naprawdę nie wiemy, jak ten zamek wyglądał, ponieważ nie zachowały się żadne plany. Dzięki naszym pracom, dzięki odsłanianiu poszczególnych elementów architektonicznych możemy zrekonstruować wygląd zamku w przeszłości – dodaje Marek Truszkowski.
W przekazach historycznych przewija się jedynie koncepcja jednego z dawnych badaczy, który opisuje, jak człuchowski zamek mógł wyglądać przed wiekami. Współczesne badania archeologiczne już teraz wskazują, że plany przygotowane przez dawnych naukowców są bardzo nieprecyzyjne.
Ogłoszono przetarg na wydobycie 20-tonowego obiektu z dna Jeziora Karczemnego. Gmina Kartuzy czeka na wykonawców.
Zadanie jest trudne, zważywszy, że przejrzystość wody w akwenie jest praktycznie zerowa. – Stara pompa z lat 80. przeszkadza w procesie oczyszczania jeziora – mówi burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński.
– Czyścimy kolejne sektory Jeziora Karczemnego. Pompa głębinowa zalegająca na dnie utrudnia nam pracę. Przeznaczamy na jej usunięcie około 200 tysięcy złotych. Wierzymy, że uda się znaleźć wykonawcę, który sprawnie usunie przeszkodę – dodaje Gołuński.
Zainteresowani wykonaniem zadania mogą składać oferty do 17 września. Zwycięska firma będzie miała 70 dni na zrealizowanie przedsięwzięcia.
Tylko do dzisiaj nastoletni mieszkańcy gminy Żukowo mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady. Od 13 września ma rozpocząć się kampania wyborcza, a pod koniec miesiąca od 20 do 24 września będą już wybory.
Poprzednia kadencja Młodzieżowej Rady Gminy Żukowo pokazała, że młodzi ludzie mają realny wpływ w kreowanie polityki samorządowej.
Dariusz Kępa, Robert Groth/MarWer