Zrealizowali ponad 1700 produkcji i filmów. Relacjonowali pierwszy zjazd „Solidarności”, pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski i jego pobyt w Gdańsku czy autorskie programy kulturalne. Video Studio Gdańsk – pierwszy niezależny producent filmowy i telewizyjny w Polsce – kończy 40 lat.
Uroczystość rocznicowa odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Wyróżnieni twórcy otrzymali nagrody od Mieczysława Struka, marszałka naszego województwa i Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zaprezentowano też film „Taśmy wolności”.
– To dla mnie bardzo osobisty moment. Nie byłam wtedy jeszcze reżyserem, ale pracowałam z ekipami telewizji zagranicznych. To, co udało się stworzyć Video Studio Gdańsk, to przede wszystkim wolne, niezależne medium w tych najtrudniejszych czasach. Najważniejsze w dorobku studia są: udokumentowanie od samego początku historii „Solidarności” i filmy o papieżu – mówi Anna Maria Mydlarska, która rozpoczynała współpracę ze studiem podczas pierwszego zjazdu „Solidarności”.
POWSTAŁO CAŁE ŚRODOWISKO
W ciągu czterech dekad wokół studia udało się stworzyć całe środowisko filmowe. – Ludzie przyjeżdżali do nas z całej Polski. Wszystkie telewizje, jakie powstawały w najnowszej historii Polski, na początku korzystały z naszych zasobów: Polsat, RTL, Canal Plus, a na stałe produkowaliśmy dla „Jedynki” i „Dwójki”, teraz dla kanałów tematycznych. Przez te 40 lat udało nam się zgromadzić pokaźny dorobek i wszystkie te dzieła mają charakterystyczny rys, musiały być robione w sposób nowy, bez ograniczeń. U nas twórcy mieli swobodę wypowiedzi – mówi Waldemar Płocharski, montażysta i realizator produkcji, a teraz wiceprezes Zarządu Video Studio Gdańsk Fundacji Filmów i Programów Katolickich.
Video Studio Gdańsk realizowało reportaże, programy informacyjne, satyryczne, talk-show oraz filmy artystyczne, religijne, społeczno-edukacyjne, promocyjne i reklamowe, a także spektakle Teatru Telewizji i telewizyjne widowiska muzyczne. Studio może się też pochwalić bogatymi zbiorami dokumentującymi lata 80. Wiele produkcji zdobyło nagrody i wyróżnienia – były to: „Świat Bałtyku”, „Dwa bieguny w jednym roku”, „Dlaczego? Wyprawa na Mt. Vinson”, „Jujka według Tyma”, „W drodze do Kongu Shan”, „Święta Matka Kinga”, „Ksiądz Jerzy”, „… i wjechał czołg”, „Sołowski – Ziemia Obiecana, Ziemia Przeklęta”.
Aleksandra Nietopiel/MarWer