Wystawę poświęconą obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 roku można oglądać na skwerze Kościuszki przy Pomniku Polski Morskiej w Gdyni. Przygotował ją gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Instalacja składa się z 21 plansz, na których znaleźć można informacje o przebiegu kampanii wrześniowej na Pomorzu oraz o przedwojennej Gdyni i jej rozwoju. Wystawę „Zasłużyć na krzyż – albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939” oglądać będzie można przez dwa najbliższe tygodnie.
(Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)
„POKAZUJEMY MIESZKAŃCOM GDYNI HISTORIĘ MIASTA”
– Kierujemy tę wystawę do wszystkich odbiorców, ale stawiając ją w Gdyni, pokazujemy przede wszystkim mieszkańcom, jaka jest przeszłość ich miasta sprzed ponad ośmiu dekad. Jaka jest historia tej ziemi i jaką cenę trzeba było zapłacić za próbę jej ocalenia – mówi Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.
KILKA MIESIĘCY PRZYGOTOWAŃ
Przygotowanie wystawy zajęło jej autorom – Barbarze Mędrzykowskiej, Danielowi Sieczkowskiemu i Arturowi Chomiczowi – pół roku. Wśród reprodukcji fragmentów ówczesnych gazet i zdjęć znaleźć tam można także wcześniej niepublikowane dokumenty.
– Opieraliśmy się na zdjęciach m.in. z archiwum IPN czy archiwum Muzeum Marynarki Wojennej i dostępnych lokalnie dokumentów – wyjaśnia Artur Chomicz. – Mamy tutaj i fragmenty „Gazety Pomorskiej”, i plany przedwojennego Wolnego Miasta Gdańska. Są też porównania, jak wyglądały budynki przed niemiecką napaścią i tuż po niej. Tak więc wystawa opiera się na ówczesnych zdjęciach i dokumentach, które dodają jej dużą wartość historyczną, co moim zdaniem jest bardzo istotne – dodaje
Wystawę na skwerze Kościuszki oglądać można do 11 października. Jeszcze w tym roku instalacja zaprezentowana ma być także w Helu.
Marcin Lange/raf