Kursy językowe i informatyczne, spotkania z dietetykiem, psychologiem lub kosmetyczką, warsztaty teatralne i zajęcia sportowe – to tylko część oferty przygotowanej przez działający w Brusach Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji. Z propozycji przygotowanych przez tę instytucję skorzystało już około 170 osób. Kolejni zainteresowani wciąż są przyjmowani.
Ośrodek działa przy miejscowej szkole podstawowej. To nowa placówka pomocowo-edukacyjna w mieście. Jej oferta jest skierowana do osób dorosłych, które chcą nauczyć się czegoś nowego – mówi Tomasz Rogala, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, prowadzący część zajęć.
– W ramach tego ośrodka zaproponowaliśmy bardzo szeroki wachlarz różnych inicjatyw, różnych spotkań pod kątem edukacyjnym, gdzie można uczyć się języka obcego, głównie języka angielskiego. Są też zajęcia sportowe, spotkania z geriatrą, spotkania z dietetykiem. Powstała także amatorska liga piłki siatkowej, amatorska grupa teatralna. Powstał klub aktywności lokalnej i jest jeszcze cały szereg działań, które dopiero się rozwiną – dodaje dyrektor.
Placówka przygotowuje się do rozpoczęcia kursów pierwszej pomocy oraz kursów komputerowych dla osób starszych. Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Całość finansowana jest ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Trasa rowerowa przy ulicy Klasztornej powstanie w Kościerzynie. To inwestycja związana z budową węzła integracyjnego.
Wartą 5 milionów złotych umowę podpisały właśnie władze miasta. Droga dla jednośladów będzie miała półtora kilometra. Prace przewidują także remont ulicy Wejhera, na której powstaną zatoki autobusowe. Roboty potrwają do połowy przyszłego roku.
Gmina Sierakowice uzyskała tytuł HIT Pomorza i Kujaw. Do samorządu trafiła statuetka kobaltowa w kategorii „Inwestycje Roku”. Kapituła konkursowa doceniła nową infrastrukturę turystyczną, sportową i rekreacyjną.
– Jesteśmy dumni z tytułu. Udało się zapewnić nowe miejsca do odpoczynku i rekreacji. Mamy tutaj na myśli kąpielisko gminne z prawdziwego zdarzenia z bazą turystyczną, pomostami oraz dużym parkingiem w Gowidlinie. Wybudowaliśmy także certyfikowany stadion lekkoatletyczny z specjalną nawierzchnią w Sierakowicach. Jurorzy dostrzegli, że udało się nam powiększyć sieć tras rowerowych w całej gminie – zaznacza zastępca wójta gminy Sierakowice, Zbigniew Fularczyk.
Wszystkie inwestycje powstały w 2020 roku. Koszt budowy kąpieliska w Gowidlinie wraz z budynkiem turystycznym zamknął się w kwocie miliona złotych.
Największe atrakcje turystyczne Człuchowa można już oglądać na nowo powstałym muralu. Został on namalowany na ścianie u zbiegu ulic Szczecińskiej oraz Jacka i Agatki, przy miejskiej promenadzie. Jego projektantką jest Ewelina Wysocka–Pastusiak. Przedstawiła ona koncepcję dość nietypowej grafiki, którą ostatecznie wykonali sami mieszkańcy.
– Skupiłam się na takich bryłach z racji tego, że wymogiem konkursu było to, że być może będzie on tworzony przez dzieci i młodzież, więc chciałam zrobić coś, co będzie stosunkowo łatwe do wykonania, a jednocześnie wizualnie na tyle atrakcyjne, że będzie się prezentowało ładnie w przestrzeni miejskiej – dodaje autorka.
Na muralu uwieczniono najważniejsze symbole Człuchowa czyli: zamek krzyżacki, jeziora, plaże i malowniczy kemping. Nowopowstały mural jest już drugim w Człuchowie. Pierwszy, namalowany dwa lata temu, znajduje się na drugim końcu promenady, przy ulicy Łąkowej. Tamten także przedstawia atrakcje turystyczne miasta.
D. Kępa/S. Kwiatkowski/R. Groth