Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na promocję książki dra Macieja Jana Mazurkiewicza „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945). Studium historycznoprawne”. Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach cyklu „Spotkania z Historią”.
Po ponad siedemdziesięciu latach od zakończenia II wojny światowej wielu z nas wciąż nie potrafi jednoznacznie określić, jaki charakter miały zbrodnie popełnione wówczas przeciwko Polakom. Niemcy, kierując się planem zagłady narodu polskiego, zorganizowały aparat eksterminacji i systematycznie realizowały ją do 1945 r. Wybór środków i metod wyniszczania Polaków pozostawał niezwykle zróżnicowany geograficznie, a proces unicestwiania – rozłożony w czasie. Nie powinno to jednak przesłaniać zamiaru i istoty dokonanych zbrodni.
ANALIZA WYDARZEŃ NA KARTACH KSIĄŻKI
Publikacja doktora Mazurkiewicza ma za zadanie zainicjować w kraju i za granicą dyskusję (nie tylko akademicką) o zagładzie Polaków i uwrażliwiać na los narodu polskiego w latach okupacji. Lektura ta krok po kroku wyjaśnia, jak doszło do jednego z największych, choć dotąd nienazwanych ludobójstw XX wieku.
Maciej Jan Mazurkiewicz to doktor prawa i historyk. Prowadzi niezależne badania nad okupacją ziem polskich w okresie II wojny światowej. Skupia się na prawnomiędzynarodowej kwalifikacji zbrodni na Polakach w ujęciu studiów nad ludobójstwem. Zajmują go też zagadnienia związane z prawem konstytucyjnym, dydaktyką historii oraz historią i kulturą wyżywienia.
SPOTKANIE I RELACJA ON-LINE
Rozmowę z autorem publikacji poprowadzi dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W spotkaniu weźmie udział także dr hab. Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Relacja na żywo rozpocznie się 7 października 2021 roku o godz. 17:30 i udostępniona zostanie w mediach społecznościowych muzeum >>>TUTAJ.
Spotkanie zorganizowane zostanie w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na >>> stronie internetowej muzeum.
raf