14 października rozpoczął się nabór do programu „Plan Działań dla Miast”. Samorządy mogą zgłaszać swoje projekty do 10 listopada. Jak mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, program ma zmieniać małe ojczyzny i zmobilizować miasta do odważnych działań.
– Do 2050 roku aż 70 procent ludności świata będzie mieszkać w miastach. Ich odpowiedzialny i zrównoważony rozwój to ogromne wyzwanie dla samorządów. Chcemy im pomóc i stworzyć dokument będący drogowskazem dla wszystkich miast: „Plan Działań dla Miast”. Jednocześnie będzie on dziedzictwem organizowanego w czerwcu przyszłego roku Światowego Forum Miejskiego – tłumaczy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
POMOC MIASTOM W ROZWOJU
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11) – największego i najważniejszego wydarzenia związanego z miastami. To także instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.
Ideą programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje on indywidualne wsparcie doradcze dla miast, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.
Opracowany wspólnie z miastami „Plan Działań dla Miast” będzie polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030. Zostanie on ogłoszony i podpisany w czerwcu 2022 roku, w trakcie 11. sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.
PROGRAM DLA WSZYSTKICH MIAST
Zaproszenie do udziału w programie kierowane jest do wszystkich miast w Polsce, niezależnie od ich wielkości – gmin miejskich lub miejsko-wiejskich. W kolejnych etapach programu zostaną wyłonione miasta w nim uczestniczące, z których każde otrzyma indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowywaniu i realizacji projektów. Opracowany zostanie też wspólny dokument „Plan Działań dla Miast”, obejmujący opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast.
Następnie przygotowana zostanie realizacja, a projekty działań zostaną wdrożone. Ostatnim zaplanowanym etapem jest opracowanie narzędziownika. Ma on być instruktażem dla społeczności lokalnych oraz mieszkańców. Dowiedzą się z niego, jak mogą wpływać na przestrzeń miejską i procesy zarządzania miastem.
Nabór do programu odbywa się do 10 listopada poprzez internetowy generator zgłoszeń. Zainteresowane samorządy mogą też wziąć udział w spotkaniach informacyjnych lub umówić się na indywidualne warsztaty-konsultacje, dotyczące wyboru zgłaszanego projektu.
PAP/ua