W ramach przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Krajobrazu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte, w których wezmą udział uczniowie pomorskich szkół podstawowych i osoby dorosłe, w tym gdańscy seniorzy.
Dzień Krajobrazu obchodzony jest po raz szósty, a jego tegoroczne hasło brzmi „Otwarte krajobrazy”. Został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a dokładnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Data 20 października została wybrana na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Główną ideą ustanowienia Międzynarodowego Dnia Krajobrazu jest przede wszystkim budowanie świadomości społecznej w zakresie wzorcowych praktyk względem krajobrazu, a także inspirowanie różnych podmiotów do podejmowania działań na jego rzecz.
W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu edukatorzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przeprowadzą tematyczne spacery historyczno-krajobrazowe na półwyspie Westerplatte. 20 października do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone grupy szkolne klas od szóstej do ósmej szkoły podstawowej. Natomiast 23 października w spacerach na Westerplatte będą mogły wziąć udział osoby dorosłe, zwłaszcza seniorzy, którzy 1 października obchodzili swoje święto.
UCZESTNICY POZNAJĄ HISTORIĘ I PRZYRODĘ
Przygotowane przez muzeum spacery są okazją zarówno do poznania historii Westerplatte – miejsca symbolicznego początku II wojny światowej, jak i do przyjrzenia się przyrodzie. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć między innymi historyczne ślady widoczne do dziś w drzewostanie. Poznają też walory przyrodnicze półwyspu, ze szczególnym uwzględnieniem wieku i struktury gatunkowej jego drzew oraz ptasich mieszkańców. Odwiedzą też najważniejsze historycznie miejsca i poznają interesujące fakty z przeszłości Westerplatte.
– Krajobraz półwyspu jest wyjątkowym przykładem przeobrażeń przyrody w wyniku celowej działalności człowieka. To proces rozpoczęty zazielenianiem terenu w celu ochrony jego linii brzegowej, prowadzący do powstania funkcji kuracyjnych. Z kolei wybór lokalizacji na siedzibę Wojskowej Składnicy Tranzytowej doprowadził do określonych przeobrażeń, także roślinności, w ramach przygotowań do wojny. Na skutek niemieckich ataków we wrześniu 1939 r. dokonały się fundamentalne zmiany terenu. Powojenne działania, takie jak rozbudowa portu oraz nowe zagospodarowanie, znacząco wpłynęły natomiast na kształt samego półwyspu oraz jego przestrzeń – podkreśla Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Prawno-Administracyjnego Muzeum II Wojny Światowej, która koordynuje działania muzeum na rzecz zielonych inicjatyw.
DZIŚ SPACERY DLA DZIECI, PÓŹNIEJ DLA DOROSŁYCH
Bezpłatne spacery dla grup szkolnych odbędą się 20 października w godzinach: 8:45, 10:05, 11:25 i 14:00. Spacery dla osób dorosłych zaplanowano na 23 października w godzinach 11:20 i 12:40.
Regulamin spacerów można znaleźć >>>TUTAJ.
oprac. MarWer