Jaki wpływ na wzrost notowań Prawa i Sprawiedliwości ma Donald Tusk? Czy będą kolejne zmiany w rządzie? Czy Polska powinna płacić karę za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej oraz czego tak naprawdę domaga się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? O tym Piotr Kubiak porozmawia z „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie poseł Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Początek spotkania punktualnie o 8:30.
Decyzja sądu o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, pomysły rządowe dotyczące wojska oraz czwarta fala pandemii, która coraz bardziej przyspiesza. Na te tematy w „Komentarzach Radia Gdańsk” Jarosław Popek podyskutuje z Arturem Ceyrowskim z portali Stefczyk.info i wPolityce.pl oraz Adrianem Stankowskim z Telewizji Republika i Gazety Polskiej. Rozmowę rozpoczniemy kilka chwil po 9:00.
Banki centralne wielu krajów szykują się do wprowadzenia nowej cyfrowej waluty – CBDC. Co to może potencjalnie oznaczać dla zwykłego obywatela? Czy to koniec anonimowości i prywatności naszego pieniądza? Kto i na jakich zasadach będzie miał wgląd w transakcje oraz co z tą informacją będzie mógł zrobić? Szykują się nowe zasady zatrudniania obcokrajowców. Ma być łatwiej. Obcokrajowiec dostanie pozwolenie na dłuższą pracę oraz obejmą go przepisy o płacy minimalnej. Co to zmieni na rynku pracy? Na te pytania w programie „Ludzie i Pieniądze” odpowiedzą Dariusz Wieczorek, prezes HCS Polska, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Przemysław Sola, prezes funduszu Aligo VC. Audycję, która rozpocznie się punktualnie o 9:30 poprowadzi Iwona Wysocka.
W programie „Bądź Zdrów” porozmawiamy o wpływie palenia na zdrowie, e-papierosach i wkładach do podgrzewania oraz o uzależnianiu się dzieci do nikotyny. Będzie też o planowanych podwyżkach cen wyrobów tytoniowych. Czy i jak to wpłynie na liczbę palaczy? O tym opowie prof. GUMed dr hab. Łukasz Balwicki, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, szef poradni antynikotynowej UCK. Na rozmowę po 11:00 zaprasza Joanna Matuszewska.
W najbliższy weekend zmieniamy czas z letniego na zimowy. Dzięki temu pośpimy o godzinę dłużej. To właśnie w tym roku wszyscy w Unii Europejskiej mieli ostatni raz przestawiać zegarki, ale prace nad wycofaniem się ze zmiany czasu zostały wstrzymane. Dlaczego wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie? Czy zmiana czasu ma sens? Jakie są korzyści, a jakie skutki społeczno-ekonomiczne rezygnacji z tej reguły? O tym Robert Silski porozmawia z dr. Pawłem Kowalskim z Uniwersytetu SWPS. To wszystko w ramach „Magazynu Europejskiego” po 12:30.
Tym razem „Autocooltura” poświęcona będzie problemowi oświetlenia samochodów. Jesień to czas, kiedy zwracamy na to większą uwagę. W ocenie specjalistów oświetlenie większości samochodów na polskich drogach działa nieprawidłowo. O szczegóły po 13:20 Sebastian Kwiatkowski zapyta dr. inż. Tomasza Targosińskiego, specjalistę z Instytutu Transportu Samochodowego.
Po 14:00 w audycji „Srebrne Pokolenie” porozmawiamy o Benefisie Dojrzałości. Gośćmi Magdy Szpiner będą m.in. Kamil Cieślik, kompozytor i aranżer, Katarzyna Golecka, tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, uczestniczka tej i poprzedniej edycji wydarzenia, Jarosław Polański, organizator Benefisu a także Krystyna Degutis, ubiegłoroczna laureatka.
Kierownik schroniska dla zwierząt w Kościerzynie znęcał się nad psami, a fundacja „Animalsi”, która prowadzi placówkę oraz OTOZ Animals mieli nie reagować na sygnały. Tak twierdzą byli pracownicy i wolontariusze. Radio Gdańsk dotarło do kolejnych świadków tych drastycznych wydarzeń i do następnych faktów. Więcej na ten temat w programie „SOS Reporterzy” kilka minut po 17:00. Zaprasza Grzegorz Armatowski.
Jak rodzic może rozmawiać z dzieckiem o swojej ciężkiej chorobie, by nie budzić w nim leku? O to po 18:00 w programie „Mamo, Tato Ratuj” Annę Marlęgę-Woźniak, psychologa z Fundacji Hospicyjnej zapyta Joanna Matuszewska.
Październikowa awaria Facebooka i pokrewnych mu serwisów dotknęła niemal 3 miliardy ludzi. Około 1/3 ludzkości odcięta została od najpopularniejszych mediów społecznościowych. Dla wielu użytkowników był to mały koniec świata. Jaki obraz społeczeństwa wyłania się z tego zdarzenia? O tym Iwona Demska porozmawia z psycholog Małgorzatą Czarnecką. Audycja „Świat się Zmienia” startuje o 18:30.
pb