ORP Orzeł przejdzie naprawy bieżące w Stoczni Wojennej. Wchodząca w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni jednostka wpłynęła do stoczni w środę rano.
Wśród prac, które wykona PGZ Stocznia Wojenna, są między innymi konserwacja i naprawa kadłuba, naprawa hydrauliki sterowej i ogólnookrętowej oraz systemu wydechu spalin. Naprawione zostaną też zbiorniki: wysokiego ciśnienia, balastowe i spalinowe. Umowa, którą podpisały PGZ SW oraz Komenda Portu Wojennego w Gdyni, opiewa na kwotę 22,5 mln złotych i została zawarta w wyniku postępowania przetargowego.
(Fot. Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów)
To nie pierwsze w tym roku zlecenie od Marynarki Wojennej. Wcześniej Stocznia Wojenna wyremontowała dla niej między innymi ORP Błyskawica i ORP Kadm. Xawery Czernicki. W tej chwili na terenie stoczni trwają też prace na stacji demagnetyzacyjnej SD-11 oraz na innych jednostkach Marynarki, takich jak ORP Arctowski, ORP Gen. T. Kościuszko.
OKRĘT DO PATROLI BOJOWYCH
ORP Orzeł to okręt podwodny trzeciej generacji projektu 877E. Zbudowano go w 1985 roku w stoczni Krasnoie Sormowo. Do charakterystycznych cech jednostki należy duża zdolność do przeprowadzania patroli bojowych i rozpoznania. Przeznaczona jest przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych. Obecnie wchodzi ona w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
(Fot. Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów)
W tym roku ORP Orzeł świętuje 35. rocznicę podniesienia bandery. Pokonał łącznie niemal 97 tysięcy mil morskich, zanurzał się ponad 800 razy i uczestniczył w wielu ćwiczeniach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jego wyporność na powierzchni wynosi 2460 ton, a w zanurzeniu 3180. Jest długi na 72,6 metra i szeroki na 9,9 metra. Jego zanurzenie maksymalne to 300 metrów.
(Fot. Michał Pietrzak/3. Flotylla Okrętów)
ua/raf