W jakim celu białoruscy żołnierze z bronią przekraczają polską granicę? Jakie środki w 2022 roku zostaną przeznaczone z budżetu na kulturę? Na te pytania Piotra Kubiaka odpowie „Gość Dnia Radia Gdańsk”, którym będzie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Początek rozmowy punktualnie o godz. 8:30.
Grupa osób uzbrojonych w długą broń wtargnęła na terytorium Polski z Białorusi. To nie scenariusz ćwiczeń, a rzeczywistość. W „Komentarzach Radia Gdańsk” porozmawiamy m.in. o presji migracyjnej na naszej wschodniej granicy, a także o współpracy Gdańska z koalicją organizacji pozarządowych i aktywistów pomagających nielegalnym migrantom. Michał Pacześniak o opinię na te tematy zapyta Bartosza Stracewskiego z TVP3 Gdańsk oraz Piotra Piotrowskiego z „Gościa Niedzielnego”. Zapraszamy do słuchania kilka minut po godz. 9:00.
Polacy ruszyli po chwilówki. Ponownie zadłużamy się w instytucjach pozabankowych. Dlaczego tak się dzieje i jakie mogą być tego skutki w obecnej, mocno inflacyjnej sytuacji? O tym podyskutujemy w programie „Ludzie i Pieniądze”. Przyjrzymy się też projektowi, który trafi do Sejmu na najbliższe posiedzenie. Czy pracodawca dostanie prawo do sprawdzenia wyszczepienia pracownika? Gośćmi Iwony Wysockiej będą Piotr Urbańczyk, wiceprezes firmy Impel oraz Roman Walasiński, prezes Swissmed. Początek rozmowy punktualnie o godz. 9:30.
Energetyka jest coraz bardziej narażona na ataki hakerskie. Według Agencji ENISA, w 2020 roku europejski sektor energetyczny został zaatakowany ponad sto razy, a skala zjawiska z roku na rok rośnie. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i szkockiego Uniwersytetu Strathclyde opracowali algorytmy, modele i metryki, które umożliwiają dzielenie się danymi z sektora energetycznego. Rozwiązania zostały przetestowane we włoskiej elektrowni w Livorno, a z platformy korzystają m. in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA. O cyberbezpieczeństwie w energetyce i nie tylko, w audycji „Pomorze, Polska, Europa – magazyn europejski” Robert Silski porozmawia z doktorem hab. inż. Rafałem Leszczyną z Politechniki Gdańskiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy po godz. 12:30.
Samochody drożeją. To jest fakt. Nie tylko ceny paliwa i gazu podskoczyły, ale samych pojazdów również. W przyszłym roku za niektóre modele trzeba będzie zapłacić nawet o 25% więcej. Szczęście będą mieli ci, którzy na samochód w ogóle się załapią. Na rynku brakuje nowych aut. O trudnej sytuacji w świecie motoryzacyjnym opowiedzą po godz. 13:20 w „Auto Coolturze” Magda Manasterska i Ewelina Potocka.
O godz. 14:30 w wiadomościach regionalnych sprawdzimy sytuację w Elblągu i na Żuławach.
Ktoś okradł remizę strażacką w Mirachowie koło Kartuz. Sprawców szuka policja, a przewodniczący Rady Gminy wyznaczył nagrodę za pomoc w ich ustaleniu. Strażacy przyznają, że jest problem, bo zginął m.in. agregat prądotwórczy. Zuchwałej kradzieży w Mirachowie przyjrzymy się o godz. 17:10 w programie „SOS Reporterzy”. Zaprasza Grzegorz Armatowski.
Syndrom wypalenia zawodowego to kolejna choroba cywilizacyjna, która dotyka współczesne społeczeństwo. Objawy mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne wykonywanie obowiązków. W czerwcu 2019 r. WHO wpisało wypalenie zawodowe do międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD. Ma ona obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Więcej na ten temat opowie gość audycji „Świat się Zmienia”. Po godz.18:30 Iwona Demska porozmawia z psychologiem Małgorzatą Czarnecką.
pb/raf