Wszystkie siedem miejskich szkół podstawowych w Malborku otrzyma wsparcie w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Łączne wsparcie finansowe to 903 000 złotych, będzie ono przeznaczone na wyposażenie. – Drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery, lutownice, przenośne kamery cyfrowe, mikroporty. To podstawowe wyposażenie, które należy zakupić w ramach tego wsparcia. Mówiąc ogólnie, będzie to sprzęt techniczny, niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży – mówi Małgorzata Krysik z Urzędu Miasta Malborka.
W szkołach mają powstać pracownie przyszłości, które mają stawiać na wykształcenie wśród dzieci tak zwanych kompetencji przyszłości.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Stegnie otrzymała blisko 11 tysięcy złotych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek. Jak zapowiada kierownik placówki Bogumiła Stopińska, książki, a będzie ich łącznie 350, pojawią się na półkach do końca tego miesiąca.
O wyborze konkretnych tytułów decydują sami czytelnicy, za pomocą profili społecznościowych biblioteki. Bibliotekarki dobrze też znają gusty każdego z nich.
– Nasza gmina jest mała. Znamy z imienia i nazwiska każdego z naszych czytelników. Często, gdy zamawiamy książki, to przypisujemy je nawet do określnej osoby – mówi Bogumiła Stopińska.
Wśród najbardziej popularnych autorów znajdują się Remigiusz Mróz, Ryszard Ćwirlej, Karolina Wójciak. Czytelnicy ze Stegny chętnie sięgają także po cykl Joanny Jaxy „Duchy minionych lat” i po mroczne kryminały Hanny Greń. „Śmiertelną dawkę” tej autorki będzie można już wkrótce wypożyczyć w stegnieńskiej bibliotece.
W tym miesiącu Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w projekcie Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny, jedyny koszt to 10 złotych za przewodnika.
– W tym miesiącu zapraszamy na wystawę „Królestwa bronię dobytym mieczem i osłaniam skrzydłami, czyli Malbork w Prusach Królewskich. To jest wystawa jakby stworzona do tej akcji, bo mówi o funkcjonowaniu zamku w okresie 315 lat, kiedy był on rezydencją królewską – mówi dyrektor Janusz Trupinda.
W listopadzie bezpłatne są również zajęcia dodatkowe. Darmowe bilety najlepiej rezerwować przez internet, ze względu na ograniczenia covidowe dotyczące liczby osób na terenie muzeum.
Gmina Nowy Dwór Gdański uzyskała z rządowego programu Polski Ład ponad 4,7 mln zł na budowę lokalnych oczyszczalni ścieków w pięciu miejscowościach pepegeerowskich: Myszkowie, Gozdawie-Osadzie, Wężowcu, Stawcu i Lubieszewie Pierwszym.
Burmistrz Jacek Michalski chciałby, by oczyszczalnie oddano do użytku w 2023 lub najpóźniej w 2024 roku. Nie będzie to jednak koniec inwestycji wodno-kanalizacyjnych na terenach popegeerowskich gminy.
– Będziemy musieli zastanowić się nad Orłówkiem. Także Orłowo wymagałoby modernizacji. Zostają nam jeszcze Rychowny, tam też musielibyśmy docelowo wybudować lokalną oczyszczalnię ścieków – mówi burmistrz Jacek Michalski.
FIANSOWANIE ROZWOJU
Włodarz liczy, że planowane na przyszłość inwestycje będą mogły być sfinansowane ze środków przeznaczonych na rozwój dawnych terenów popegeerowskich. – Z pewnością będziemy o nie się starać – zapowiada burmistrz.