W gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo lekarze użyli nowej metody rozbijania kamieni. Dzięki zastosowaniu cholangioskopii udało im się uniknąć inwazyjnej operacji. To pierwszy zabieg tego typu w tym szpitalu.
Zastosowana metoda wymaga od lekarzy dużej precyzji i nowoczesnej technologii. Zabieg pozwala na rozbicie kamieni i usunięcie ich z dróg żółciowych pacjenta.
PRZEBIEG ZABIEGU
Skomplikowanej operacji udało się uniknąć dzięki zespołowi pracowni endoskopowej, w skład którego wchodzą: dr Cezary Adamiec, pielęgniarki endoskopowe Iwona Kuba i Małgorzata Kułakowska oraz związany z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku dr. n. med. Andrzej Banasiuk. Wszystko zakończyło się pomyślnie. Pacjent opuścił szpital dobę po zabiegu, nie zgłaszając żadnych dolegliwości.
– Zabieg polegał na wprowadzeniu duodenoskopu do dwunastnicy. Poprzez jego kanał roboczy wprowadzono do dróg żółciowych kolejny, bardzo cienki endoskop. Zidentyfikowano kamień dróg żółciowych. Następnie rozfragmentowano go przy użyciu elektrody i usunięto z dróg żółciowych. Zastosowanie takich technik pozwoliło na usunięcie złogu i tym samym uniknięcie rozległej operacji – relacjonują przebieg zabiegu członkowie zespołu.
NOWE SALE OPERACYJNE
Niespełna tydzień wcześniej do użytku w szpitalu oddano nowe sale operacyjne. Jako pierwsza skorzystała z nich 25-letnia pacjentka, która 28 października przeszła operację usunięcia torbieli żuchwy. Od poniedziałku w użyciu są już wszystkie cztery nowe sale.
W ramach ostatniej inwestycji w szpitalu w dwanaście nowych łóżek wyposażono OIOM. Powstała także nowa sterylizatornia. Łącznie budynek zyskał 5,5 tysiąca metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. Pomieszczenie znalazły się w nowym skrzydle budynku, w którym wcześniej zaczął działać SOR.
ua