Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, dzięki któremu ulice Gdańska zamieniają się w scenografie dla artystycznych grup z całego świata, obchodzi w tym roku swój jubileusz. Z tej okazji na Zaspie powstał mural.
Symboliczne odsłonięcie muralu odbyło się w piątek 5 listopada. Przy ul. Bajana 11 zgromadzili się sympatycy festiwalu, pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury, prezes spółdzielni mieszkaniowej Młyniec Piotr Drews i jego zastępca Rafał Banit.
Do zaprojektowania muralu zaproszony został Patryk Hardziej, który przeglądając archiwalne zdjęcia i plakaty, stworzył projekt. Mural składa się z ilustracji będących reinterpretacją wybranych scen z poprzednich edycji FETY. Na projekcie można zobaczyć m.in. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz sylwetkę tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot.
Patryk Hardziej to ilustrator, projektant i grafik. Jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, założycielem kursów Sztuka Projektowania, Fundacji Karola Śliwki i Hardziej Studio. W 2019 otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Jego twórczość była nagradzana wielokrotnie na konkursach w Polsce i za granicą.
Mural znajduje się na Zaspie
(fot. Gdansk.pl/Jerzy Pinkas)
HISTORIA FESTIWALU
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta, który co roku gromadzi tłumy fanów teatru i nawet 40-tysięczną widownię, został powołany do życia ćwierć wieku temu, kiedy Gdańsk szykował się do obchodów swojego tysiąclecia. Pierwsza edycja trwała 10 dni, podczas których publiczność mogła zobaczyć 46 spektakli z całego świata.
Ostatnie dwie edycje festiwalu zostały odwołane, ale organizatorzy zadbali o wiele atrakcji rozłożonych na cały rok. Po dwóch latach przerwy festiwal FETA, planowany na okres od 14 do 17 lipca 2022 r. wróci do Gdańska.
PAP/gdansk.pl/oprac. tm