Drugi dzień debaty kongresu „Polska Wielki Projekt” zdominowała współpraca lokalnych samorządów z powiatem słupskim. Dyskutowano o efektach wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju tego regionu. Mówiono o już osiągniętych porozumieniach, ale także o problemach, które nie są łatwe do rozwiązania.
Samorządowcy wskazywali, że efektywna współpraca zawsze działa na korzyść mieszkańców. Gminie Słupsk udało się też przekonać stronę rządową do zmiany planów i przekazania środków z planowanej północnej obwodnicy Słupska na tzw. ring, który rozwiąże duże problemy komunikacyjne miasta i ościennych miejscowości.
Zaproszeni goście mówili też o problemach dotyczący chociażby granic administracyjnych samorządów. Na takie uzgodnienia potrzeba czasu i wypracowania kompromisu.
POTRZEBA KSZTAŁCENIA
Bardzo ważnym dla rozwoju mniejszych regionów w Polsce jest dostęp do szkół wyższych. Uczestniczący w debacie rzecznik rządu minister Piotr Müller podkreślał, że lokalne uczelnie muszą stymulować rozwój nauki, dydaktyki i współpracy z biznesem. Taką funkcje wypełnia Akademia Pomorska w Słupsku. Zdaniem ministra tego typu placówki to klucz do rozwoju szkolnictwa wyższego w wielu regionach Polski.
– Te uczelnie są niezbędne do tego, żeby Polska lokalna nie wyludniała się. Kiedy młody człowiek ma możliwość znalezienia dobrej oferty kształcenia blisko siebie, to może z niej skorzystać – zauważył Piotr Müller.
Dlatego tak ważne są rozwiązania systemowe, które ułatwią rozwój uczelni w mniejszych regionach. Dlatego, jak podkreśla prof. Andrzej Urbanek, prorektor Akademii Pomorskiej, trzeba wykorzystać potencjał naukowy oraz zaprosić do współpracy lokalny biznes, który wykorzysta pomysłowość studentów, by rozwijać nowe rozwiązania.
ROLA MEDIÓW
Takie spotkania organizowane w ramach programu „Polska Wielki Projekt” udowadniają, że warto rozmawiać nad rozwojem kraju w każdym jego obszarze. Dlatego ważną rolę informacyjną w takich debatach odgrywają media. Radio Gdańsk jako nadawca publiczny sprawował patronat nad tą debatą. Szczegółowe relacje znalazły się nie tylko na naszej antenie, ale również w internecie.
– Debaty intelektualne, prorozwojowe odbywają się nie tylko w stolicy, w największych metropoliach, ale również w regionach, w tym przypadku – w Słupsku. Jako medium publiczne chcemy towarzyszyć zrównoważonemu rozwojowi Polski – deklarował Adam Chmielecki.
Regionalne spotkania kongresu „Polska Wielki Projekt” mają za zadanie poznać potrzeby lokalnych społeczności, aby później rozwiązywać je poprzez mechanizmy wypracowane na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.
Tomasz Klinger/mrud