Przyznanie prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tysięcy złotych osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych – zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek wpłynął do Sejmu.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, celem proponowanych zmian jest „dodatkowe wsparcie dochodowe osób o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych”.
NA JAKICH ZASADACH BĘDZIE WYPŁACANE ŚWIADCZENIE?
Projekt autorstwa grupy posłów PiS przewiduje przyznanie powyższym osobom prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego. – Świadczenie byłoby wypłacane z urzędu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w kwocie 3000 zł i byłoby przyznawane w drodze decyzji administracyjnej. Decyzję w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego wydaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Decyzja przyznająca jednorazowe świadczenie pieniężne nie wymaga uzasadnienia i nadaje się jej rygor natychmiastowej wykonalności. Proponuje się, by świadczenie było wolne od egzekucji i nie podlegało wliczeniu do dochodu uprawniającego do świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie odrębnych przepisów oraz by było wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych – napisano.
Zgodnie z propozycją prawem do przedmiotowego świadczenia „byłyby objęte osoby, które status działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych uzyskały na podstawie decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 31 grudnia 2021 roku”.
KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ WYPŁACANIE PIENIĘDZY?
Projektowane prawo zakłada, że wypłata świadczenia nastąpiłaby do 31 marca 2022 roku. – Oznacza to, że wypłata jednorazowego świadczenia pieniężnego rozpocznie się w grudniu 2021 r., tj. w miesiącu, w którym przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W przypadku osoby uprawnionej zamieszkałej za granicą jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane byłoby w państwie zamieszkania na rachunek bankowy tej osoby za granicą, wypłata dokonywana będzie w walucie wymienialnej – czytamy.
W projekcie zapisano też, że świadczenie – wraz z kosztami jego obsługi – byłoby finansowane w ramach środków budżetu państwa, zaś skutki finansowe proponowanej regulacji są szacowane na ok. 42 miliony złotych. – Projekt ustawy przewiduje w celu wypłaty jednorazowego świadczenia pieniężnego możliwość dla prezesa Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, przeniesienia planowanych wydatków budżetowych, między częściami budżetu państwa, mając na względzie zapewnienie ich przejrzystości oraz stopień realizacji dochodów i wydatków budżetu państwa – podano.
Proponowana ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.