Zostawiłeś w autobusie czy kolejce smartfon? A może zgubiłeś laptopa, klucze, plecak czy torebkę? Jeśli telefony do przewoźników, ogłoszenia w internecie czy szukanie utraconych przedmiotów na własną rękę nie przynoszą rezultatów, warto skontaktować się z Biurem Rzeczy Znalezionych.
Kilkadziesiąt smartfonów różnych marek, laptopy, przenośne głośniki, klucze, a nawet… rowery. To niektóre z rzeczy, czekających na swoich właścicieli w urzędowym Biurze Rzeczy Znalezionych.
GDY ZAWODZĄ OGŁOSZENIA W SIECI
Czy zdarzyło ci się kiedyś zgubić lub zapomnieć o przedmiotach codziennego użytku? Naturalnym ruchem jest ich poszukiwanie np. przez ogłoszenia na portalach społecznościowych, a gdy to nie daje efektu – pytanie o zguby bezpośrednio w miejscach, w których przebywaliśmy. Jeśli to nadal nie rozwiązuje problemu, pozostaje jeszcze jedna możliwość, czyli kontakt z Biurem Rzeczy Znalezionych.
To specjalna komórka, która ze względu na zapisy ustawy o rzeczach znalezionych musi funkcjonować w każdym powiecie. W przypadku Gdyni ten obowiązek realizuje Wydział Spraw Obywatelskich. Biurze Rzeczy Znalezionych funkcjonuje na Grabówku, pod adresem Grabowo 2 i działa od poniedziałku do piątku, od 8:30 do 15:30. To właśnie tam przechowywane są rzeczy znalezione na terenie całego miasta, których właściciela nie udało się namierzyć samym znalazcom. Do biura trafiają też przedmioty znalezione przez funkcjonariuszy policji w różnych miejscach Gdyni, choć zdecydowanie dominują zguby z pociągów SKM i PKP.
TELEFONY, KLUCZE I ROWERY
Najczęściej gdynianie gubią telefony komórkowe, których w ciągu ostatnich dwóch lat odnalazło się kilkadziesiąt, ale oprócz tego znaleziono także całą gamę innych sprzętów elektronicznych, na czele z przenośnymi głośnikami, aparatami fotograficznymi, tabletami czy laptopami. Na listach rzeczy czekających na odbiór przez właściciela są też portfele, plecaki i saszetki, klucze czy drobna biżuteria.
Jak się okazuje, w gdyńskim Biurze Rzeczy Znalezionych nie brakuje też przedmiotów, których zgubienie w miejscu publicznym dość trudno sobie wyobrazić, ale i one cierpliwie czekają na zapominalskich. Warto wymienić chociażby statyw, kilka rowerów, materac, odkurzacz pozostawiony w pociągu SKM czy… czerwoną walizkę z książkami, którą znaleziono przy parkometrze w centrum miasta.
DWA LATA NA ODBIÓR ZGUBY
Z aktualną listą rzeczy czekających na odbiór można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli na liście znajduje się czyjaś zguba, wystarczy skontaktować się z biurem pod numerem telefonu 695 105 685. Wizytę można również złożyć osobiście (ul. Grabowo 2 w Gdyni). Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:30 – 15:30.
Po upływie określonego czasu, a dokładnie dwóch lat, przedmioty znajdujące się w BRZ stają się własnością znalazcy lub miasta.
GDZIE JESZCZE SZUKAĆ ZGUBY?
Warto pamiętać także o dodatkowych możliwościach. W przypadku, gdy zgubiliśmy coś w komunikacji publicznej, można sprawdzić również:
– Biuro Rzeczy Znalezionych w Związku Komunikacji Miejskiej w Gdyni (Budynek Zarządu Komunikacji Miejskiej, ul. Zakręt do Oksywia 10, parter, pokój nr 4). Telefon kontaktowy: 58 660 54 24.
– Punkt Rzeczy Znalezionych, SKM Trójmiasto (ul. Morska 350 A). Punkt czynny jest w godzinach 7.30-14.30. W związku z sytuacją epidemiologiczną, przed odwiedzeniem punktu trzeba umówić się telefonicznie. Zagubione przedmioty można zgłosić poprzez specjalnie przygotowany formularz. Dzięki niemu każdy znalazca może w szybki sposób skontaktować się z osobą, która szuka swojego cennego przedmiotu.
raf