Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie głównym tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który w środę odwiedzi Polskę.
– 10 listopada premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Tematem spotkania będzie w szczególności sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Spotkanie będzie częścią konsultacji prowadzonych przez Polskę z państwami członkowskimi i instytucjami UE w kontekście zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi – poinformował – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
HYBRYDOWA WOJNA
– W poniedziałek odbyła się wideokonferencja Morawieckiego z premierami Łotwy i Litwy w sprawie sytuacji na granicy – przypomniał rzecznik rządu. – Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak – dodał.
Müller zaznaczył, że od poniedziałku przy polsko-białoruskiej granicy gromadzi się kilkuset migrantów, którzy podejmują próby forsowania wschodniej granicy Polski stanowiącej jednocześnie wschodnią granicę UE. – Jest to kolejna odsłona współczesnej wojny hybrydowej, wykorzystującej cywili – dodał.
PREZYDENT APELUJE O ODPOWIEDZIALNOŚĆ
– W następstwie wydarzeń na polskiej granicy, szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego i podkreślił, że UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych – podkreślił Müller.
W poniedziałek i wtorek odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego pod przewodnictwem premiera, narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz spotkanie prezydenta ze sztabem kryzysowym z udziałem premiera, ministrów, szefów służb i najwyższych dowódców wojskowych. Po spotkaniu prezydent powiedział m.in., że grupy migrantów, które szły na granicę, są sterowane przez służby białoruskie i że to akcja hybrydowa prowadzona przez białoruski reżim przeciwko Polsce i UE. Prezydent zaapelował do wszystkich polskich polityków o odpowiedzialność, bo, jak mówił, sprawa jest zbyt poważna, żeby na tym robić sobie jakąś działalność propagandową, robić na tym politykę i prowadzić walkę polityczną.
We wtorek po południu w Sejmie premier Morawiecki a także szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński przedstawili informację na temat sytuacji na granicy z Białorusią oraz podejmowanych działań.
Solidarność z Polską wyraziło wiele państw UE, w tym m.in. Słowacja, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja i Francja.
PAP/raf